Absolonová-Bufková, Karla

posted in: Výročí | 0

 

* 7. únor 1855, Blansko, Čechy

+ 29. listopad 1941, Praha

 

Česká autorka knih pro mládež a sběratelkou pověstí.

Základní (měšťanskou) školu absolvovala v Blansku a poté Vyšší dívčí školu v Praze. Zabývala se hlavně sběrem hudebního folkloru a moravských lidových pověstí a tradic. Je autorkou několika dětských knih a divadelních her. Dále publikovala studie, povídky v tisku například v Národních listech a Ženském světě.
1. manžel 1871, Vilibald Absolon, lékař v Boskovicích
syn Karel Absolon -paleontolog, přírodovědec a univerzitní profesor, objevil Věstonickou Venuši a věnoval se průzkumu Moravského krasu.
dcera Olga Stránská-Absolonová novinářka, politička a sociální pracovnice měla dvě děti – Drahomíru a Antonína. Drahomíra vystudovala dívčí gymnázium Minerva a po vzoru babičky Karly se věnovala národopisu, v němž po univerzitních studiích a několika vědeckých pracích dosáhla docentury. Olga působila jako novinářka v Čase a Národních listech, jako politička v Masarykově České straně pokrokové, kde se v roce 1908 stala členkou výkonného výboru strany. Ovzduší v politické straně, kde se žena mezi samými muži nedostala ke slovu a nebyla respektována, ji zklamalo. Ze strany v roce 1911 vystoupila a v roce 1914 se přidala k ženám organizovaným při Národní straně svobodomyslné. V roce 1915 založila spolek Československá ochrana matek a dětí a uvedla do života Svátek matek. Od založení Ženské národní rady v roce 1923 se v ní angažovala jako místopředsedkyně a svolavatelka odboru Matka a dítě.
2. manžel 1887, Eduard Bufka, úředník v Brně
syn Vladimír Jindřich Bufka – fotograf

Dílo

*Z Ječmínkovy říše : moravské pověsti (ilustrace Věnceslav Černý a K.V. Muttich)
*Z Ječmínkovy říše : moravské povídky a pověsti (ilustrace V. Černý a K. V. Muttich)
*Moravské pověsti a pohádky, zejména z Krasu moravského (ilustroval St. Hudeček)