Afinogenov, Alexandr Nikolajevič

posted in: Výročí | 0

 

* 4. duben 1904, Skopin, Rjazaňská gubernije, Rusko

+ 29. říjen 1941, Moskva, Sovětský svaz

 

Ruský dramatik.

Alexandr N. Afinogenov se narodil v rodině železničního úředníka. Jeho otec byl rovněž literárně činný, psal pod pseudonymem N. Stěpnoj.V roce 1924 absolvoval Alexandr novinářskou fakultu v Moskvě. Téhož roku napsal první divadelní hru. V letech 1927 – 29 působil jako ředitel literárního oddělení 1. moskevského dělnického divadla Proletkukultu. Na počátku 30. let byl zvolen do předsednictva Svazu spisovatelů a převzal redakci časopisu Teatr i dramaturgija. Koncem 30. let se A. N. Afinogenov stal terčem ostré politické kritiky, jeho hry byly zakázány. Vyloučen byl z komunistické strany i ze Svazu spisovatelů. Zůstal v Peredělkinu. Uzavřel přátelství s B. Pasternakem a začal psát román Tri goda (Tři roky). Roku 1938 byl rehabilitován a za 2. světové války byl pověřen vedením literárního oddělení Sovětské informační kanceláře. Zahynul při bombardování Moskvy.

Dílo

Alexandr N. Afinogenov napsal 26 her, ale jen část jich vyšla tiskem.

Drama

*Malinovoje varen´je – 1926, (Malinová zavařenina). Komunistický melodram s měšťáckými zločinci – bez umělecké hodnoty.
*Čudak – 1928, (Podivín, Patetická sonáta – 1968 č.) Hra je realističtější a psychologicky čistší. Je to satira na byrokracii, protekcionářství a antisemitismus.
*Strach – 1931, č. 1953. Hra byla v první verzi zakázána, ve druhé sklidila velký úspěch. Autor v ní poukazuje na oprávněnou obavu mnoha sovětských intelektuálů v 30. letech z podřízenosti vědy a vědců politice a z příliš uspěchané proletarizace kultury.
*Lož´- 1933, (Lež) je kritickou hrou , která ukazuje na následky lží mezi stranickými funkcionáři. Hra byla cenzurována samotným Stalinem a po premiéře zakázána.
*Dalökoje – 1935, (č. Kde vlaky nestaví), o smrti a práci pro socialismus na odlehlém místě.
*Mašen´ka – 1940, (č 1951). Hra oceněná i samotným Pasternakem, v letech 1960 – 71 byla uvedena 3036krát. Drama o rozvíjení lidskosti v člověku měla velký vliv i na pozdější dramatiky. Děj probíhá v rodinném prostředí a v omezeném prostoru s často nepřímým dialogem v duchu čechovovských tradic.