Aiken, Conrad Potter

posted in: Výročí | 0

 

* 5. srpen 1889, Savannah, Georgia, USA

+ 17. srpen 1973, Savannah, Georgia, USA

 

Americký básník, prozaik a kritik.

Conrad Potter Aiken byl celý život poznamenán zážitkem z dětství, kdy jako jedenáctiletý byl téměř svědkem scény smrti svých rodičů. Šlo tehdy o vraždu a sebevraždu. Jeho otec zabil jeho matku a pak i sebe kvůli rodinným finančním problémům. Podle některých zpráv byl Conrad svědkem této vraždy, podle jiných zpráv našel obě těla. Vychovávala ho jeho prateta v Massachusetts. Conrad navštěvoval soukromé školy a Middlesex School v Concorde v Massachusetts, pak Harvard University, kde redigoval časopis The Harvard Advocate spolu s T. S. Eliott. Školu ukončil v roce 1912. Poté střídal dlouhé pobyty a cesty v Evropě a Anglii s pobyty na Severu v USA. Ač současník literátů „nové literární renesance“, nepatřil Aiken k nim a byl zatlačován do pozadí. Občas však byl znovu objevován pozdějšími generacemi kritiků. Do Savannah se vrátil 11 let před smrtí. Jeho hrob, který se nachází na hřbitově Bonaventure Cemetery na březích řeky Savannah, se stal známým díky zmínce v díle Midnight in the Garden of Good and Evil, bestselleru Johna Berendta. Podle místní legendy si Conrad přál, aby jeho náhrobní pomník byl vytvořen v podobě lavičky, při které by se mohli návštěvníci zastavit, odpočinout si a těšili se z martini na jeho hrobě. Je otcem britských spisovatelek Joan Aikenové a Jane Aikenové Hodgeové.
Dostal: Pulitzerova cena za poezii, Národní knižní cena za poezii, Guggenheimovo stipendium za výtvarné umění, USA a Kanada.

Dílo

Tvorba Conrada Pottera Aikena čítá přes 40 knih.

Poezie

*Triumfální země – 1914, první autorova sbírka básní
Několika pozdějším sbírkám dal přezdívku „symfonie“ a přetiskl je ve svazku –
*Božský poutník – 1949. Jsou to původní sbírky:
*Forslinův tanec – 1916
*Senlin – 1918
*Dům z prachu – 1920
*Festusova pouť – 1923
*Collected Poems 1916 – 70, sebrané básně z let 1916 – 1970, vyšly v roce 1971 a byly posledním autorovým souborem. Získaly Národní knižní cenu v roce 1953.

Próza

Autor se ukázal být nejlepším vypravěčem především v povídkách.
*Přines! Přines! – 1925, shrnuty do souboru v roce 1950

Romány

*Modrá cesta – 1927. První román, který byl pravděpodobně inspirován Joycem a jeho technikou vnitřního monologu.
*Velký kruh – 1934, román je příběhem žárlivosti
*Král rakev – 1935, detektivní horror
Všechny tři tyto romány byly později vydány v jednom svazku a dosvědčují, že mezi nejranější autorovy vzory patřil E. A. Poe.
*Srdce obětované mexickým bohům – 1939, román, který spojuje hrůzu i barvitost.
Ve stáří se autor dočkal ještě podstatnějších trumfů.
*Ushant – 1952, autobiografická esej, která překvapila vysokou uměleckou hodnotou
*Kritikova abeceda – 1958, soubor časopiseckých kritik byl velkým překvapením