Alten, Steve

posted in: Výročí | 0

 

* 21. srpen 1959 Philadelphia, Pensilvánie (USA)

 

Americký spisovatel

Steven Robert „Steve“ Alten vyrostl v americké Philadelphii. Získal bakalářský titul v tělesné výchově na Penn State University (Pennsylvania State University), magisterský titul ve studijním programu tělovýchovného lékařství na University of Delaware a doktorát si udělal na Temple University. Ve snaze podporovat svou pětičlennou rodinu se rozhodl, že napíše román, o kterém přemýšlel již několik let. Nakonec spatřil světlo světa román MEG: Teror pochází z hlubin (1997, MEG: A Novel of Deep Terror). Aby ale zaplatil poplatky za editaci, musel spisovatel dokonce prodat své auto. A 13. září 1996 (byl zrovna pátek) ztratil Steve Alten kvůli psaní knihy práci… Po sepsání osmého románu Černá barva krve (2008, The Shell Game) byla Stevu Altenovi diagnostikována Parkinsonova choroba. V průběhu let byl Steve Alten přímo zaplaven e-maily od dospívajících, kteří nenáviděli čtení, dokud si nepřečetli nějakou z jeho knih. Dozvěděl se, že někteří středoškolští učitelé používají jeho knihy při výuce. Autor proto zahájil celostátní neziskový program, jehož cílem je přivést studenty ke čtení. Učitelé, kteří se do programu Adopt-An-Author zaregistrují, získají obří plakáty žraloka, bezplatné učební plány, materiály atd. Míra úspěšnosti tohoto programu je prý obrovská.

Dílo

Série MEG

*MEG: Teror pochází z hlubin, se stal knihou roku 1996 na knižním veletrhu ve Frankfurtu, nakonec se začal prodávat ve více než dvaceti zemích. Objevil se v každém hlavním seznamu bestsellerů (stal se číslem devatenáct v New York Times seznamu nejprodávanějších knih).
*MEG: Hlubina (The Trench), 1999, druhé pokračování série (Megalodon series), která se stala taktéž jednou z nejprodávanějších knih.
*MEG: V pradávných vodách (MEG: Primal Waters), byl uveden v roce 2004
*MEG: Zajatci z pravěkého moře (2009, MEG: Hell’s Aquarium), je považován za nejlepší z celé série.
*MEG: Origins, vyšla jako e-kniha v roce 2011

trilogie

*Panství (2001, Domain) a
*Vzkříšení (2004, Resurrection), se staly bestsellery ve Španělsku, Mexiku, Německu a Itálii.
*Phobos: Mayan (2011)

Další romány

*V hlubinách Loch Ness (2005, The Loch).
*Goliath (2002)
*The shell game (2008)
*Grimm Reaper: End of Days (2010)
*The Omega project (2013)
*Sharkman (2014)