Anderson, Poul William

posted in: Výročí | 0

 

* 25. listopad 1926, Bristol, Pensylvánie

+ 31. srpen 2001, Orinda, Kalifornie

 

Americký spisovatel science fiction a fantasy.

I když žil celý život v Americe, jeho rodiče byli dánští přistěhovalci. Jejich příjmení vlastně znělo i docela jinak – Andersen. Mládí strávil v Minnesotě a Texasu. Vystudoval fyziku na Minnesotské universitě. Roku 1953 se oženil s Karen Kurseovou, která byla často spoluautorkou jeho děl (např. fantasy cyklu o Keltech King of Ys ). Měli spolu jedinou dceru Astrid, ta se později stala ženou jiného SF spisovatele Grega Beara. V roce 1972 se stal šestým prezidentem [en:Science Fiction and Fantasy Writers of America]. Díky svým románům Zlomený meč a Tři srdce a tři lvi se stal členem Swordsmen and Sorcerers‘ Guild of America (SAGA), sdružení spisovatelů píšících fantasy, konkrétně její odnož sword and sorcery či heroickou fantasy. Anderson získal za svá díla mnoho cen: sedmkrát cenu Hugo (1961 za povídku The Longest Voyage, 1964 za povídku No Truce with Kings, 1969 za novelu The Sharing of Flesh, 1972 za novelu The Queen of Air and Darkness, 1973 za novelu Goat Song, 1979 za novelu Hunter’s Moon, 1982 za novelu The Saturn Game), třikrát cenu Nebula (1971 za novelu The Queen of Air and Darkness, 1972 za novelu Goat Song, 1981 za román The Saturn Game), čtyřikrát cenu Prométheus (1985, 1995), cenu Gandalf (1978), cenu J.W. Cambella, Mythopoetic Award, cenu Augusta Derletha (1974)[1], Locus Poll Award, stal se r. 1997 Velmistrem žánru, r. 2000 byl uveden do Dvorany slávy SF&F.

Dílo

Debutoval již během svých vysokoškolských studií v roce 1947 povídkami
*Tomorrow’s Children (kterou napsal s F. N. Waldropem)
*Chain of Logic. První povídky publikoval ještě pod pseudonymy „A. A. Craig“, „Michael Karageorge“ a „Winston P. Sanders“.

Během více než padesáti let tvůrčího života vytvořil úctyhodnou řadu děl – stovku knih včetně sbírek povídek a několik set povídek a téměř sto článků na různá témata. Vytvořil několik cyklů románů, ve kterých kromě své ženy spolupracoval s dalšími SF autory – cyklus *Hoka vytvořil s Gordonem R. Dicksonem. Mezi jeho nejrozsáhlejší cykly patří *Psychotechnic League (6 románů)
*sága Technical History – Nicolas van Rijn (7 románů)
*Technical History – Dominic Flandry (14 románů). Tento cyklus popisuje padesát století historie vzestupů a pádů tří impérií galaktické federace, s dlouhodobými vlivy různých myšlenkových postojů a technologií na společnost, její utváření a strukturu.

Do u nás známého cyklu
*Time Patrol patří pět románů (česky vyšly Strážci času, Horizont 1970, nové a doplněné vydání Stráž času vydal Talpress spol. s r.o., 1997). V sérii povídek se setkáváme s organizací Strážců času, kteří mají za úkol bránit časovým paradoxům způsobeným možností lidstva cestovat v čase. V jednotlivých povídkách navštívíme různé národy a období, přičemž v každé povídce je řešen jiný „časový“ delikt. Asi nejvýraznější povídkou je
*Smutek Góta Odina, ve které Anderson mimo jiné zužitkoval své ohromné znalosti severských národů a jejich historie.

Cyklus
*Three Hearts obsahuje dva romány, z nichž u nás vyšly Three Hearts and Three Lions (česky Tři srdce a tři lvi, Albatros 1999). V románu se hlavní hrdina dostává do alternativního fantasy světa, kde hledá způsob, jak se vrátit do našeho světa, přičemž vykoná mnoho hrdinských skutků. Anderson o románu prohlásil, že patří mezi jeho nejoblíbenější, nicméně pro současného čtenáře je patrné, že se na díle podepsal zub času.

V češtině jsme se kromě výše jmenovaných prací mohli setkat například s knihami
*The High Crusade (č. Kosmičtí křižáci, KJV 1992), kde se středověkému vojsku podaří zajmout kosmickou loď,
*The Queen of Air and Darkness (česky Královna vzduchu a temnot, Laser 1992), obsahuje i další dvě Hugem oceněné povídky
*Hunter’s Moon – Lovcův měsíc a
*No Truce with Kings – Není smíru s vládci).
*Broken sword (česky Zlomený meč 1993) představuje jeden ze zajímavých dark fantasy románů. V románu se prakticky nevyskytuje opravdu dobrý hrdina, probíhající boj mezi elfy a skřety je plný násilí, lidé jsou zde pouhými statisty.
Dále u nás z fantasy vyšlo
*Conan rebel (KJV 1994), Válka bohů (Perseus 1999), což je mýtický příběh dánského krále Haddinga
*Tanečnice z Atlantidy (Ivo Železný, 2000)
*A Midsummer Tempest (č. Bouře noci svatojánské, Albatros 2003) o alternativní historii vycházející z prostředí Shakespearova Snu noci svatojánské
*Matka králů (Perseus).
*Trilogii historického eposu Poslední Viking o posledním a největším vikinském králi Haraldu Krutém (Zlatý roh, Cesta mořského koně, Ve znamení krkavce) vydalo nakladatelství Perseus.
Sci-fi zastupují knihy
*Geneze (Perseus)
*Hvězdy jsou jako oheň (Classic)
*Inkarnace hvězd – Avatar (Banshies)
*Loď na milión let (Classic, 2001),