Bílé otrokyně, Athény v prachu a gladiátoři

posted in: Aktuality | 0

Přenášet se dávnou historií, vyslechnout rozhovory zraněných gladiátorů, život pokořených křesťanských otrokyň či zažít stržení hradeb Athén dobyvačnou Spartou lze prostřednictvím knih, kvalitních historických románů.
Ivana Špičková, současná česká spisovatelka, dosud napsala tři rozsáhlé romány.
Když vezmete do ruky její první knihu Slovem a mečem, jste v centru dění antického Řecka, v období peloponéské války, kdy proti sobě stojí již druhá generace Athéňanů a Sparťanů. Hrdé město nakonec lehne v prach.
Gladiátoři! Mnoho mýtů, smyšleností a nepravd se nám dostává formou zaručených faktů. Jejich život byl však poněkud méně romanticky a také méně násilný. V románu Ve stínu arény autorka popisuje dobu, kdy ještě nestálo římské Kolosseum. Gladiátoři byli součástí velkého obchodu a jen pro zajímavost, cena vycičeného gladiátora byla 15 000 sestercií. Nováček v aréně stál pětkrát méně. Pokud byste byli v té době třeba právníkem, váš plat by činil 1000 sesterciů za případ a takový dělník dostával 25 sesterciů za pracovní den. Román je plný intrik, pomluv, bolesti, nespravedlnosti, násilí a také lásky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V 17. století bylo v Alžíru a Tunisku okolo 32 000 křesťanských otroků, kteří pracovali pro bohaté muslimské obchodníky. Informace možná až šokující. V Alžíru byl jeden z největších trhů s otroky a až tam se jako „zboží“ dostala křesťanská dívenka Nell. Několik procent šťastlivců bylo zpětně vykoupeno z prostředků získaných ve sbírkách v evropských křesťanských zemích. Osud většiny můžete sledovat v románu Ztraceno v písku. Dívenka Nell je poslána do Ibrahímova harému, což je pro některé otrokyně sen, pro dospívající dívku děs.