Barrie, James Matthew

posted in: Výročí | 0

 

* 9. květen 1860,Kirriemuir, Skotsko

+ 19. červen 1937,Kirriemuir, Skotsko

 

Skotský spisovatel.

James Matthew Barrie vyrůstal se svými devíti sourozenci v chudé tkalcovské rodině. Celé mládí snil o literární a žurnalistické dráze. Začal studovat na univerzitě v Edinburghu, kde se jeho spolužáky stali i Arthur ConanDoyle a Robert Louis Stevenson. Všichni tři se podíleli na vydávání vysokoškolských novin. Po ukončení studií působil J. M. Barrie jako novinář v Nottinghamu, později pak v Londýně. Zde také začaly vznikat jeho hry a knihy. Ve svých čtyřiatřiceti letech se J. M. Barrie oženil s herečkou svých divadelních her. Krásná manželka však svého muže brzy opustila. J. M. Barrie debutoval v roce 1887 románem Lépe mrtvý. Od roku 1906 začaly vycházet stěžejní kapitoly původního románu Peter Pan v Kensingtonském parku. Příběhy Petera Pana si J. M. Barrie vymyslel pro pět synů svých přátel, Arthura a Sylvii Daviesových. Vychovávali pět synů – George, Jacka, Petera, Michaela a Nicholase. Během několika let však oba rodiče zemřeli. O chlapce se jako poručník začal starat J. M. Barrie. Finančně chlapce zabezpečil tak, aby mohli vyrůstat společně a aby nebyli nikdy odděleni. Přátelství k pětici chlapců bylo zřejmě kompenzací za nefunkční a bezdětné Barrieho manželství. Jako opatrovník přežil smrt dvou svých svěřenců. Naštěstí se nedožil sebevraždy třetího z adoptivních synů, předobrazu Petera Pana – Petera, který zemřel v roce 1960. Ten prý nenáviděl postavu, se kterou byl identifikován, a svůj „stín“ tak zničil navždy. Postava Petera Pana má svoji sochu v londýnské Kensingtonské zahradě. J. M. Barrie byl v roce 1913 povýšen za zásluhy titulem baroneta.

Dílo

James Matthew Barrie vytvořil nesmrtelnou postavu Petera Pana. Lyrický příběh se odehrává v pozdně viktoriánském období. Autor napsal křehké vyprávění o chlapci, který odmítal růst. Dílo Barriho je často srovnáváno s Andersonovým nostalgickým vyprávěním. Varianty, které Barrie v modelování konečné Peterovy podoby vytvořil, jsou si hodně blízké, jsou vždy snové a na hranici snu a reality.
Postava Petera Pana je nesmrtelná, ožívá opakovaně. Příběhy Petera Pana byly zfilmovány, vznikl i animovaný film ve společnosti Disney. První hollywoodské pokusy o převedení postavy Petera Pana na plátno byly zaznamenány již ve 20. letech 20. století. Postavu Petera Pana hrály téměř vždy herečky, jednou z nich byla i MiaFarrow.

Próza

*Lépe mrtvý – 1887, román, debut
*Velebníček
*Sentimentální Tommy – román, první autorova cesta do krajiny dětství
*Tommy a Grizel – román, který lze považovat za předehru ke hře Peter Pan
*Peter Pan v Kensingtonském parku – 1906
*Peter Pan a Wendy – 1911
*Peter Pan v šarlatovém plášti – 2006, jde o volné pokračování původního Barrieho díla, jehož autorkou je britská spisovatelka GeraldineMcCaughreanová.

Divadelní hry

*Chlapík Crichton – 1902, konverzační hra
*V tiché uličce – 1902, konverzační hra
*Mary Rose – 1920, drama, které lákalo Alfreda Hitchcocka k filmovému zpracování
*Půjdem k dámám? – 1922, detektivní jednoaktovka
*Peter Pan aneb Chlapec, který nechtěl vyrůst – hra, premiéra se konala 27. 12. 1904 a byla divácky velmi úspěšná.
*Hledání země Nezemě – 2004, filmový jímavý příběh režiséra Marca Forstera o dětech rodiny Daviesových.