Blažek, Vratislav

posted in: Výročí | 0

 

* 31. srpen 1925, Náchod, Československo

+ 28. duben 1973, Mnichov, Německo

 

Český textař, dramatik a filmový scenárista.

Absolvoval několik tříd gymnázia, po vyloučení ze čtvrtého ročníku gymnázia ve svém rodišti studoval grafickou střední školu v Praze, dále na Akademii výtvarných umění a Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Při studiu si přivydělával psaním do několika satirických časopisů. V této době začala jeho autorská spolupráce s Divadlem satiry. Zároveň autorsky spolupracoval s pražským Divadlem satiry, kde občas užíval i pseudonymu Klégr (nebo Klégr-Honduraský), což byla původně jeho studentská přezdívka. Až do odchodu do emigrace (1968, Rakousko) byl zaměstnán jako dramaturg a scenárista Československého státního filmu. Od roku 1970 pak žil v německém Mnichově, kde také i zemřel. Vratislav Blažek je držitelem Ceny Egona Hostovského, jíž získal v roce 1975 za posmrtně vydanou edici Mariáš v Reykjavíku, která vznikla z jeho exilové korespondence s Václavem Táborským a kterou v témže roce vydali manželé Škvorečtí v Torontu.

Dílo

Drama

*Král nerad hovězí
*Kde je Kuťák?, 1948 hra byla vykládána jako kritika socialismu a urážka pracujícího lidu, proto byla ihned (po 4 dnech) zakázána a divadlo bylo rozpuštěno. Pravděpodobně se jednalo o poslední satirickou hru v Čechách na dlouhou dobu. Jednalo se o jakousi alegorii současnosti, kde autor použije motiv potopy světa, kdy se na Archu plující ke „šťastným zítřkům“, nedostanou pouze pracující lidé, ale i tzv. „příživníci a paraziti společnosti“.
*Třetí přání, 1958 komedie
*Příliš štědrý večer, 1960 tato hra byla velmi kritická a je spíše překvapením, že se hrála, protože nenapadá drobné nešvary socialismu, ale přímo systém.

Scénáře

*Hudba z Marsu
*Návštěva z oblak
*Tři přání
*Chlap jako hora
*Dva z onoho světa
*Starci na chmelu
*Dáma na kolejích
*Světáci

Dále je autorem textů k celé řadě písní, které časem zlidověly (např. Den je krásný, Dáme si do bytu – což byla také první filmová písnička, Lékořice).