Blok, Alexandr

posted in: Výročí | 0

 

* 28. listopad 1880, Petrohrad, Rusko

+ 7. srpen 1921, Petrohrad, Rusko

 

Ruský básník, dramatik a esejista.

Pocházel z intelektuálské rodiny. Jeho otec, profesor Varšavské univerzity, pocházel z rodiny poruštěných Němců, matka byla dcerou rektora Petrohradské univerzity. Alexandr se narodil v rektorátním domě na Vasiljevském ostrově. Rodiče se rozešli před jeho narozením, s otcem nežil. Přesto šel ve stopách svého otce, studoval nejdříve práva, potom slovanskou filologii.
Na letním sídle v Šachmatovu se seznámil se svou budoucí ženou Ljubov Mendělejevovou, dcerou známého chemika. Básnická sbírka Verše o krásné dámě ovlivněná filozofickým učením V. Solovjova, přinesla Blokovi všeobecné uznání. V roce 1903 se Alexandr Blok osobně setkal s A. Bělým a spolu s ním se stal vůdčí osobností ruských symbolistů. Jejich přátelství však bylo plné zvratů, jež měly osobní a estetické příčiny, provázené krizí symbolismu. Změna Blokových názorů jej vedla k roztržce s A. Bělým a salonem Merežkovských, který mu byl dříve blízký. Krizi osobního života Blok spojuje s dobovou depresí. Po smrti dítěte, které přijal za vlastní, opustil Alexandr Blok načas Rusko a odjel s manželkou do Itálie. Smrt otce a seznámení s nevlastní sestrou Angelinou přivedlo Bloka k napsání poemy s autobiografickým námětem ze života rodičů Vozmezdie. Návrat do Ruska jej přivedl do změněné reality, v podobě 1. světové války a občanské revoluce. Depresivní nálady hladových let občanské války přivedly nakonec Alexandra Bloka k předčasné smrti.

Dílo

Tvorba Alexandra Bloka byla rozmanitá. Vynikl nejen jako básník a dramatik, ale i jako literární kritik a teoretik, esejista. Zabýval se jak otázkami literárními, tak politickými a občanskými.

Poezie

*Verše o krásné dámě – 1905, básnický debut založený na estetických ideálech krásy ve vizi věčného ženství
*Inspiraci v ženě – umělkyni nacházejí sbírky milostné poezie:
*Sněhová maska – 1907
*Carmen – 1914

Ruské a cikánské romance

*Rusko – 1908
*Hrůzný svět – 1909 – 1916

Sbírky

*Noční hodiny – 1911
*Slavičí sad – 1915

Poemy

*Dvanáct – 1918
*Skythové – 1918

Dramata

*Trilogie – 1908
*Panoptikum – panoptikální podoby nabývá i láska a smrt
*Král na náměstí – král, jehož dav uctíval jako nejvyšší autoritu, je ve skutečnosti jen hliněná modla, jež se kácí při prvním náporu davu
*Neznámá – hvězda básníkových snů, která na jeho prosby sestoupí na Zemi, zjistí, že zde pro ni není místa
*Růže a kříž – 1913

Eseje

*O současném stavu ruského symbolismu – 1910
*Poslední dny vlády imperátorů – 1918 – 21

Významná je i Blokova překladatelská činnost – Heine, Byron, Hamsun atd.