Blyntová, Enid

posted in: Výročí | 0

 

* 8. srpen 1897, Londýn, Spojené království

+ 28. listopad 1968, Londýn, Spojené království

 

Anglická spisovatelka.

Byla obdařena výbornou pamětí – již v osmi letech pro ni nebylo obtížné přečíst si stranu textu a následně ji slovo od slova zopakovat. Tuto schopnost mohla využít především ve škole při recitování dlouhých básní nebo při vypravování. Navštěvovala školu St. Clare, která se později stala dějištěm série Dvojčata. Popisované příhody zřejmě skutečně zažila, postavy komické francouzštinářky a kamarádky Claudine byly vykresleny podle skutečných osob. Později docházela do St. Christopher School v Beckenhamu v Kentu. Mezi její oblíbené předměty patřila angličtina spolu s hudební výchovou. Enid začala s psaním již ve čtrnácti letech. V tomto věku vyhrála básnickou soutěž pro mládež a začala různým magazínům nabízet své básně a příběhy. Rodiče v ní viděli především talentovanou pianistku, ale i přes jejich přání začala studovat pedagogickou školu Ipswich High School. Po dokončení vzdělání krátce pracovala v Bichley Park School for Boys. O rok později se vrátila do Beckenhamu.
Její první kniha Child Whispers vyšla v roce 1922. Dva roky poté se provdala za nakladatele Hugha Pollocka, přestala vyučovat a začala se plně věnovat psaní. Se svým manželem žila v Londýně, ale nakonec se opět vrátila do svého rodiště. Od roku 1926 vydávala dětský časopis s vtipnými příběhy. Přestěhovala se do malé vesničky Old Thatch, kde později přišla na svět její dcera Gillian Mary. V roce 1931 vytvořila román pro dospělé, který ovšem nebyl vydán. O šest let později napsala první román pro mládež The Adventures of the Wishing Chair. Rok 1938 odstartoval knihou Five on a Treasure Island (Pětka na ostrově pokladů) sérii The Famous Five (Správná pětka). Ve stejném roce se jejím novým bydlištěm stal Green Hedges v Baconsfieldu. Roku 1942 se rozvedla s manželem a brzy ho nahradila chirurgem Kennethem Darrellem Watersem. Vrchol její tvorby představovala čtyřicátá a padesátá léta, kdy začaly vznikat série z internátního prostředí a dobrodružné příběhy. Autorka se díky nim proslavila po celém světě a její díla byla překládána do mnoha cizích jazyků. V šedesátých letech se nervově zhroutila a strávila dlouhý čas na psychiatrické klinice. Onemocněla Alzheimerovou chorobou a zemřela v Londýně na infarkt.

Dílo

*Amélie, příběhy pro větší děti vypráví o hadrové panně, jménem Amélie, která dělá jenom naschvály ostatním panenkám.
*Dvojčata, příběhy pro dívky vypráví o dvojčatech Patricii a Isabele a jejich zážitcích z internátní školy St. Clare, na kterou chodila sama Blytonová. Série vyšla v češtině dvakrát s různými názvy.
*Holky z internátu, dobrodružné příběhy kdy řadu záhad řeší tentokrát sourozenci Robin, Nora a Peggy spolu s jejich kamarádem Jackem.
*Kamarádky, další série příběhů pro dívky popisuje dobrodružství rozmazleného jedináčka Elizabeth, jenž rodiče poslali do internátní školy.
*Kouzelný strom, hlavními hrdiny těchto pohádkových příběhů jsou sourozenci Tom, Eva a Tereza, kteří se přestěhují na venkov a objeví zde Začarovaný les s Kouzelným stromem a jeho podivuhodnými obyvateli.
*Správná pětka, tato série dětských detektivek patří mezi vůbec nejznámější z celé tvorby Enid Blytonové. Hlavními hrdiny jsou tentokrát Georgina (která nesnáší to, že je holka. Proto ji všichni říkají George), Julián, Dick, Anna a Georgin pes Tim.
*Tajemná místa, i tato série vypráví o záhadných událostech, jejich řešeních a dalších objevech, hlavními hrdiny jsou děti Filip, Lucka, Dina a Jack a jeho papoušek Kiki. V originálu má série osm dílů, v češtině však zatím vyšlo jen 6.dílů.
*Tajemství, v těchto dětských detektivních příbězích se pětice malých pátračů – Larry, Daisy, Pip, Bětka, Špekoun a jeho pes Brok pokoušejí vyřešit všechny záhady, které se v jejich okolí vyskytnou.
*Tajná sedma, detektivní série proslulá podobně jako Správná pětka. Skupinu pátračů tvoří tentokrát Petr, jeho sestra Žaneta a jejich kamarádi Pamela, Colin, Honza, Barbara a Jirka.
*Záhady, hlavními postavami jsou sourozenci Roger a Diana, jejich bratranec Pajda se svým psem Ťulpou a kamarád Barny s opičkou Mirandou.

Další díla

Enid Blytonová je autorkou mnoha dalších děl – dětských detektivek, knih pro dívky i pohádek pro nejmenší děti, většina z nich už ale nebyla vydána v češtině.