Boučková, Tereza

posted in: Výročí | 0

 

* 24. květen 1957, Praha, Československo

 

Česká spisovatelka, scenáristka a publicistka.

Je nejmladší ze tří dětí spisovatele Pavla Kohouta a jeho druhé ženy Anny Kohoutové, asistentky režie. Po absolvování základní školy studovala na dvouleté ekonomické škole, brzy ale přestoupila na Akademické gymnázium, kde v roce 1976 maturovala. Po maturitě podepsala Chartu 77 a pak pracovala mj. jako uklízečka, poštovní doručovatelka, domovnice nebo balička gramofonových desek. Další studium jí nebylo umožněno, ale vzdělávala se soukromě, složila státní zkoušku z angličtiny, navštěvovala přednášky tzv. bytových univerzit. Několikrát se neúspěšně pokoušela o přijetí na DAMU. Svůj herecký talent mohla uplatnit jen v disidentských představeních konaných v bytě Vlasty Chramostové, např. v roce 1978 spolu s ní, svým otcem Pavlem Kohoutem, Pavlem Landovským a Vlastou Třešňákem účinkovala v inscenaci Kohoutovy adaptace Shakespearova Macbetha (Play Macbeth). Od roku 2001 je členkou Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Angažuje se v ochraně životního prostředí, podporuje mj. Hnutí DUHA, Děti Země. V Evropských volbách 2004 kandidovala za Stranu zelených. Po krátkém prvním manželství se v roce 1985 podruhé provdala za Ing. Jiřího Boučka, se kterým se přestěhovala do chaty svých prarodičů v osadě Záhrabská (Vráž u Berouna, v katastru obce Svatý Jan pod Skalou), kde žijí dodnes. Mají tři syny, dva adoptované, Dominika a Mariána, a jednoho vlastního, Vincka (*1991).

Dílo

Na konci 80. let 20. století samizdatově (Edice Expedice, časopisy Revolver Revue, Host) publikovala několik povídek, povídka
*Indiánský běh vyvolala rozruch, neboť se v ní autorka kriticky vyjádřila k řadě známých osobností, např. ke svému otci Pavlu Kohoutovi nebo Václavu Havlovi. Podle této povídky je také pojmenována celá kniha (sbírka tří próz Indiánský běh, Žena z okolí Týru a Krok, sun, krok…), za kterou obdržela Cenu Jiřího Ortena (1990). Až poté vyšla kniha oficiálně, v roce 1991 v nakladatelství Fragment a o rok později v nakladatelství Grafoprint v rozšířeném vydání ilustrovaném autorčiným bratrem Ondřejem Kohoutem pod názvem Indiánský běh a Končiny štěstí, končiny ticha. Kniha byla přeložena do několika jazyků.

Divadelní hry

*Romeo na kolečkách
*Hana a Marie.

Prózy

*Indiánský běh
*Křepelice
*Když milujete muže
*Krákorám jsou jednotlivě zastoupeny v antologiích české literatury v USA, Velké Británii, Dánsku, Polsku, Srbsku, Koreji atd., časopisecky byly publikovány v mnoha dalších zemích.

Scénář

*Smradi, celovečerní film, který měl premiéru v roce 2002 a byl nominován na Českého lva v sedmi kategoriích, jedna z nominací byla také za scénář. Děj je inspirován životním příběhem manželů Boučkových, adopcí dvou romských dětí.
Vystupuje také s písničkářem Bedřichem Ludvíkem. Setkali se v České televizi, kde Bedřich Ludvík byl jedním z dramaturgů filmu Smradi.

*Indiánský běh, Fragment, 1991
*Indiánský běh a Končiny štěstí, končiny ticha, Grafoprint, 1992 (il. Ondřej Kohout)
*Křepelice, Fragment, 1993 – novela
*Když milujete muže, Středoevropské nakladatelství, 1995 – obsahuje i novelu Křepelice
*Krákorám, Hynek, 1998
*Indiánský běh; Křepelice; Když milujete muže; Krákorám, Knižní klub, 1999, 2. vydání 2002
*Sodoma komora, Větrné mlýny, Brno 2003
*Jen si tak trochu schnít – fejetony o mužích a lidech, Petrov, 2004
*Rok kohouta, Odeon, 2008
*Boží a jiná muka – fejetony o lásce ke kolu, Odeon, 2010
*Šíleně smutné povídky, Odeon, 2013

Překlady

*Rubato, Rudolf Sloboda, 2008, překlad ze slovenštiny

Divadelní hry

*Romeo na kolečkách
*Hana a Marie
*Sodoma komora, 2003, divadelní hra, volně podle povídky Johannese Urzidila, premiéra 2009
*Silnice, 2000, divadelní adaptace filmu Federica Felliniho, premiéra 2007

Filmografie

*Smradi, námět a scénář, 2002, (režie Zdeněk Tyc)
*Zemský ráj to na pohled, námět a scénář, 2009, (režie Irena Pavlásková)