Boulle, Pierre

posted in: Výročí | 0

 

* 20. únor 1912, Avignon, Francie

+ 30. leden 1994, Paříž, Francie

 

Francouzský spisovatel.

Narodil se v rodině advokáta. Vystudoval elektrotechniku a roku 1936 byl jako inženýr vyslán gumárenskou společností do Malajsie. Po vypuknutí druhé světové války vstoupil do francouzské armády v Indočíně a po obsazení Francie nacisty se připojil ke Francouzským svobodným vojskům. Sloužil jako tajný agent v Číně, Barmě a Indočíně. Roku 1943 byl na řece Mekong zajat francouzskými vichystickými oddíly a odveden na nucené práce. Roku 1944 se mu podařilo uprchnout, později byl vyznamenán válečným křížem. Po skončení války se vrátil ke kaučukovému průmyslu, ale po nějaké době se přestěhoval do Paříže, kde začal s psaním. Stal se významným spisovatelem, ve svých románech často využíval svých zkušeností z války. Jeho díla Most přes řeku Kwai a Planeta opic byla zfilmována.

Dílo

V roce 1950 vydal svoji první knihu – William Conrad, která ale bohužel nezaznamenala větší ohlas. Větší literární úspěch sklidil až v roce 1952 s knihou Malajský zločin (Le sacrilege Malais), ve které líčí prostředí malajských kaučukovníkových plantáží v období stupňované racionalizace. Dále psal málo úspěšné romány, např. Tvář (La Face), Kat (Le bourreau), Zkouška bílých mužů (L’Epreuve des hommes blanc), Planeta opic (La planete des singes), která byla také zfilmována. Dalšími knihami jsou například Kanašimova zahrada (Le jardin de Kanashima) a Milosrdné příběhy (Histories charitables).
Jeho posledními knihami byly v roce 1983 povídky (už ne sci-fi) La baleine des Malovines a A nous deux, Satan!, vydaná v roce 1992.

Pouze dvě knihy se zařadily mezi velmi známé a jedny z nejžádanějších. Je to svazek novel nazvaný Absurdní povídky (Contes de l’absurde), na kterém kritika ocenila duchaplnost námětu, smysl pro humor a ironii, spisovatelskou uměřenost a vyzrálost. Byl za ně navržen na Velkou cenu za novelu, kterou také později dostal. Pro americké vydání byly ještě s povídkou E = mc2 sloučeny v jednu knihu pod názvem Dokonalý robot.
Druhou knihou, která se dostala do povědomí veřejnosti a je neustále velmi žádanou, je kniha Most přes řeku Kwai, kterou vydal v roce 1952 a za kterou v témže roce dostal významnou francouzskou literární cenu Sainte-Beuva. Kniha byla přeložena do mnoha jazyků a převedena i do rozhlasové a úspěšné filmové podoby.

*William Conrad
*Most přes řeku Kwai, 1952
*Dokonalý robot
*Kdo s koho, Satane?
*Planeta opic, 1963
*Tvář
*Absurdní povídky, 1953
*Zkouška dospělosti
*Řemeslo urozených
*Fotograf, 1967