Bradbury, Ray Douglas

posted in: Výročí | 0

 

*22. srpen 1920, Waukegan, Ilinois, USA

+ 5. červen 2012, Los Angeles, Kalifornie, USA

 

Americký prozaik, překladatel sci-fi.

Vystudoval střední školu a poté vystřídal řadu zaměstnání. Rovněž psal povídky pro zábavné časopisy. Usadil se v Los Angeles a věnoval se plně spisovatelské, editorské a recenzní činnosti. Po 2. světové válce se Ray Bradbury stal předním tvůrcem vědecko – fantastických povídek a tzv. povídek „hrůzy“. Pracoval i jako tvůrčí poradce Disneylandu u Paříže.
V roce 1939 vydal čtyři čísla vlastního fanzinu Futuria Fantasia. Jeho první vydanou povídkou byla Hollerbochen`s Dilemna a to v roce 1938 v amatérském fanzinu Imagination! Jeho první prodanou povídkou byla Pendulum, kterou napsal s Henry Hassem. Nejvíce potom spolupracoval s fanzinem Weird Tales, kde od roku 1941-48 publikoval celkem 25 titulů. Nejslavnějším dílem je Marťanská kronika (v roce 1950) o vzájemném postavení a ignoraci mimozemšťanů a lidí, ale hlavně o neschopnosti lidí učit se z vlastních chyb. Neméně slavným dílem je 451 stupňů Fahrenheita (v roce 1951 The Fireman)- pohled na stále zaměstnanou společnost, jež nepálí jenom knihy, ale moudrost. Kdo myslí, může zničit režim – mohl by začít být svobodný. Nebo spíš mohl by potřebovat být svobodný. Vzniklo i filmové zpracování v režii Francoise Truffauta.

Dílo

*Temný karneval (1947) – soubor povídek inspirovaný dílem A. E. Poea.Autorův literární debut
*Marťanská kronika (1950) – o fiktivní kolonizaci Marsu na přelomu druhého a třetího tisíciletí. Začíná objevitelskými výpravami na Mars, pokračuje osidlováním planety a setkáním s původními obyvateli. Budování lidské civilizace nakonec skončí postupným vylidňováním.Poutavé dobrodružné vyprávění obsahuje i etické poselství: varuje před nebezpečím dobyvatelského přístupu k odlišné civilizaci a nabádá k lidskosti.
*Ilustrovaný muž (1951)
*Slunce a stín (1953)
*451 stupňů Fahrenheita (1954) – psychologický román science – fiction. Vypráví o společnosti, která je postavena jen na materiálním základě a bezduché zábavě. Nechá s sebou ochotně manipulovat, postrádá lidský cit.
*Říjnový kraj (1955)
*Pampeliškové víno (1957) – kniha vzpomínek
*Lék na melanchonii (1959)
*Ilustrovaná žena (1964)
*Zen a umění psát (1989) – eseje o tvořivosti na téma radost z psaní
*Hřbitov bláznů (1990) – autorův poslední román
*Pád vzhůru – komedie inspirovaná ročním pobytem v Irsku. Zde psal zároveň scénář Bílé velryby pro J. Hustona
*Kaleidoskop (sbírka)
*Sloup ohně a jiné povídky (sbírka)
*Mráz a oheň (sbírka)
*Rychlejší než oko (sbírka)
*Jízda naslepo (sbírka)
*Z prachu zrození
*Vzpomínky na vraždu
*Zbavme se Constance