Brown, Dan

posted in: Výročí | 0

 

* 22. červen 1964, Exeter, New Hampshire, USA

 

Americký spisovatel thrillerů.

Je synem středoškolského profesora matematiky, který v roce 1989 získal tzv. Prezidentskou cenu jako nejlepší středoškolský vyučující matematiky ve státě New Hampshire, a hudebnice. Brown vystudoval elitní internátní střední školu Phillips Exeter Academy, kde jeho otec učil, a r. 1986 absolvoval vysokou školu Amherst College. Nějakou dobu učil angličtinu na Phillips Exeter Academy, než se stal spisovatelem na plný úvazek. Zajímá se o kryptografii. Jeho manželka Blythe je historička umění a malířka. Tvorba Dana Browna se neustále pohybuje na hraně mezi fikcí a skutečností. Čtenář většinou neví, ve které oblasti se právě nachází a autor hranici záměrně rozmazává. Knihy Dana Browna jsou psány nesmírně čtivým způsobem. Čtenáře prakticky nutí, aby byla kniha přečtena téměř „jedním dechem“. Brown však často využívá a rozmělňuje motivy „vypůjčené“ z děl jiných autorů, například z díla spisovatele Umberta Eca.

Dílo

*Digitální pevnost (Digital Fortress, 1997) Co je zač nerozluštitelný kód, který dělá problémy v Národním úřadu pro bezpečnost?
*Andělé a démoni (Angels and Demons, 2000): první román o Robertu Langdonovi; odehrává se v době konkláve ovlivňovaném Ilumináty. Román byl roku 2009 zfilmován, ve filmové podobě jde o pokračování Šifry mistra Leonarda, přestože Andělé a démoni byly první knihou s Robertem Langdonem, režie se opět ujal Ron Howard, hlavní roli ztvárnil Tom Hanks.
*Pavučina lží či Anatomie lži (Deception Point, 2001) a 2008 (jako Anatomie lži). V Arktidě je nalezen meteorit se zkamenělinami starými několik milionů let. Román přináší i neočekávané stránce ze zákulisí vysoké politiky.
*Šifra mistra Leonarda (v novějším překladu Da Vinciho kód; The Da Vinci Code, 2003)
Knihy se prodalo po celém světě více než 80 milionů výtisků a údajně jde o největší bestseller 21. století. Způsob podání fakt vedl různé instituce i činitele katolické církve, proti které je román částečně namířen, k tomu, že ho kritizovali nebo dokonce doporučili nekupovat.
Za autorská práva ke zfilmování zaplatilo Brownovi studio Columbia Pictures 6 milionů dolarů. Natáčení proběhlo od května 2005 a stejnojmenný film měl premiéru v květnu 2006. Režíroval Ron Howard, hlavní role ztvárnili Tom Hanks (Robert Langdon), Audrey Tautou (francouzská kryptoložka Sophie Neveu) a Jean Reno (francouzský policista Bezu Fache, který hrdiny většinu času pronásleduje).
*Ztracený symbol (The Lost Symbol, 2009), pracovní název Šalamounův klíč (The Solomon Key), třetí kniha s Robertem Langdonem, děj se odehrává ve Washingtonu, D.C.
*Inferno (Inferno, 2013) čtvrtá kniha s Robertem Langdonem, děj je tentokrát mírně inspirován Danteho Božskou komedií a odehrává se převážně v Itálii (Florencie, Benátky) a Istanbulu.