* 27. leden 1832, Daresbury, Anglie
+ 14. leden 1898, Guildfordu, Anglie
Anglický spisovatel, fotograf a matematik.
Carroll pocházel ze severoanglické rodiny, byl nejstarším synem a v pořadí třetím potomkem jeho rodičů. Když měl Charles 11 let, dostal jeho otec místo faráře v Croft-on-Tees v severním Yorkshiru a celá rodina se přestěhovala na prostornou faru, která se na dalších 25 let stala jejich domovem. Junior nechodil první roky do školy, nýbrž byl do svých jedenácti vyučován doma. Ve dvanácti letech ho poslali na malou privátní školu v nedalekém Richmondu, kde byl nápadný svým matematickým nadáním. V této době napsal latinské básně, k nimž připojil anglické vysvětlivky. Ředitel školy, James Tate, otci potvrdil mimořádnou míru génia, a dal mu radu, aby synovi o jeho talentu neříkal. Měl jej postupně a pomalu sám objevovat. To mohla být ale příčina jeho koktání, nízkého sebevědomí a krize identity. O rok později přestoupil Charles na jinou školu do Rugby, jednu z nejznámějších soukromých škol Anglie, kde ale nebyl o moc šťastnější. V době, kdy chodil Charles do školy, začal se zajímat intenzivně o literaturu. Své literární pokusy zveřejňoval ve školním magazínu Rectory Umbrella. V prosinci 1849 odešel ze školy, aby se roku 1850 zapsal na univerzitu v Oxfordu. V roce 1855 se stal tutorem (univerzitním lektorem) matematiky, čímž si zajistil dobrý příjem, ale práce ho vesměs nudila. Mnoho jeho žáků bylo hloupých, starších než on, bohatších než on a především se o nic nezajímali. Nechtěli se od něj nic učit a on nechtěl nic učit je. Během vyjížďky na loďce po řece Temži 4. července 1862 (kde byli společně Carroll se svým přítelem Robinsonem Duckworthem a třemi sestrami Lorinou, Alicí a Edithou Liddellovými) si vyprávěli příběhy a jeden z nich inspiroval Carrolla k napsání celosvětově známé dětské knihy Alenka v říši divů. V únoru roku 1863 dokončil Carroll rukopis Alenky v říši divů; jednalo se o 90 stran v úzkostně malém sešitku. Trvalo pak ještě téměř dva roky, než mohl být se svou prací spokojený. Od června do září 1867 cestoval po Rusku a začal pracovat na rukopisu Alenky za zrcadlem, pokračování Alenky v říši divů. Roku 1868 zemřel Carrollův otec, rodina se musela vystěhovat z fary. Carroll se stal hlavou rodiny a hledal pro své neprovdané sestry nové ubytování. Po mnoha snaženích našel dům v Guildfordu v hrabství Surrey. Smrt otce ho uvrhla na několik let do depresí. Vedle vypracování nonsensové satiry se věnoval Carroll novému médiu avantgardy: fotografii. Pro Carrollův výzkum je velice zajímavá skutečnost, že fotografoval hlavně dívky do deseti, maximálně dvanácti let, buď oblečené nebo i nahé.Dílo
*Alenka v říši divů je kulturní ikona. Na jedné straně se jedná o klasiku dětské literatury, na té druhé jej lze asociovat s přírodními vědami, především matematikou, astronomií, fyzikou a informatikou, anebo i s erotikou.
*Alenka za zrcadlem
Někteří kritici označili Carrollovy nereálné příběhy o Alence za halucinace. Představa, že bral autor drogy, ho velice proslavila především v šedesátých letech 19. století. Nikdy to ovšem nebylo dokázáno. V Carrollově době byly přístupné pouze prostředky na tlumení bolesti jako Laudanum.
Roku 1876 bylo zveřejněno třetí velké dílo
*Carrolla: Lovení Snárka, fantastická nonsensová balada.
Vedle učitelské činnosti vypracoval Carroll různá matematická pojednání a knihy o algebře, trigonometrii, dvě knihy o Euklidovi nebo dvousvazkovou knihu Curiosa Matematica, jejíž druhá část je věnována zábavné matematice.
Chybějící deníky
Čtyři svazky a přibližně sedm stránek chybí z Carrollových třinácti deníků. Ztráta svazků je nevysvětlená. Mnoho expertů tvrdí, že byly odstraněny členy rodiny, aby ochránili své jméno.