Cesco, Federica de

posted in: Výročí | 0

 

* 24. březen 1938, Pordenone, Itálie

 

Italsko-švýcarská spisovatelka.

Vyrůstala ve vícejazyčném prostředí, protože v době druhé světové války se svým otcem původem z Itálie a matkou pocházející z Německa cestovala mezi Etiopií, Itálií, Francií, severním Německem a Belgií. V roce 1962 se přestěhovala do Švýcarska a od roku 1971 žije se svým manželem a japonským fotografem v jedné osobě v Romandii (oblast ve Švýcarsku). Tato švýcarská spisovatelka studovala dějiny umění a psychologii na univerzitě v Lutychu.
V německy mluvících zemích se stala známou a uznávanou autorkou knih pro mládež.
Její první a nejspíš nejúspěšnější román Der rote Seidenschal (Červený hedvábný šál) napsala v patnácti letech během nudných školních hodin a vyšel o dva roky později v Belgii.
Psaním se však pravděpodobně nezabývala při jejích oblíbených předmětech – francouzštině, dějepisu a zeměpisu. Co ji naopak vůbec nebavilo a nešlo, byly ruční práce a matematika. Dostávala špatné známky, nosila džíny v době, kdy se do nich žádné slušné dívky neoblékaly, a když se jí někdo líbil, nečekala na jeho první krok. V jejích románech většinou vystupují postavy podobné povahy – dívky s nepoddajnými vlasy, které přivádějí učitele k šílenství a nesnášejí matematiku. Důležitější než známky je pro ně boj za lepší, spravedlivější svět. Musejí prokázat úctyhodnou odvahu, aby překonaly všechny překážky a dosáhly svého cíle.

Dílo

*Der rote Seidenschal (1955) – Červený hedvábný šál (2004, Mladá fronta)
Červený hedvábný šál vypráví o sedmnáctileté svobodomyslné dívce Ann, kterou vychovává její přísná teta. Když zmešká vlak, seznámí se s indiánským chlapcem Chee a vydá se s ním do jeho osady. Zamilují se do sebe, ale po nějakém čase se musejí rozloučit – jejich mentalita a způsob života jsou příliš odlišné.
*Hinani, Tochter der Wüste – Hinani, dcera pouště (2003, Alpress)
*Silbermuschel (1994)
*Die Klippen von Acapulco (1974)
*Aischa oder die Sonne des Lebens (1976)
*Felicitas und das Geheimnis im Keller (1979)
*Das Sternenschwert (1979)
*Im Herzen der Sahara
*Der Ruf der Elefanten
*Der Schicksalsritt
*Solal, das Feuerpferd
*Ananda und die Rache der Götter
*Die Flut kommt
*Söhne der Prärie
*Tara und die Reiter des Windes
*Pferde, Freiheit, weites Land
*Pferde, Sehnsucht, Abenteuer
*Tochter des Meeres