Dick, Philip Kindred

posted in: Výročí | 0

 

* 16. prosince 1928, Chicago, Illinois, USA

+ 2. března 1982, Orange County, Kalifornie, USA

 

Americký spisovatel science fiction.

Americký spisovatel, který svým ojedinělým stylem psaní upoutal nesčetné množství čtenářů po celém světě: on a jeho díla se stala doslova kultovními. Avšak jeho začátky nebyly lehké – jeho díla nebyla populární a nebyl o ně zájem a Dick žil v chudobě.
Narodil se 16. prosince 1928 v Chicagu. Narodil se předčasně o šest týdnů, jeho dvojče, sestra Jane Charlotte, po šesti týdnech zemřela. To ho ovlivnilo na celý zbytek života, zvláště pak poté co se mu matka po letech svěřila s tím, že sestra umřela následkem nedostatečné mateřské péče. Dick později řekl: „Od svého dětství jsem měl pocit, že si matka myslí, že zemřelo to nepravé dítě“. Brzy poté se přestěhovali do San Franciska. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo pět let, oba bojovali o svěření svého syna do péče. Nakonec žil s matkou ve Washingtonu, kam se přestěhovala za prací. Tam dva roky navštěvoval kvakerskou základní školu.
V roce 1938 se přestěhovali do Berkeley, kde vystudoval základní a střední školu. Na základní škole vydával vlastní časopis Daily Dick a v roce 1940 se stal náruživým čtenářem science fiction. Svůj první román napsal ve čtrnácti letech, jmenoval se Return to Liliput, dílo se nedochovalo. Ze stejného roku pochází i první povídka „Le Diable“, která vyšla v Berkeley Daily Gazette. Roku 1949 působil na University of California, Berkeley, kde pracoval ve školním rozhlase a pokoušel se o studium historie, filosofie a psychologie, čehož brzy zanechal, neboť se u něj projevily psychické problémy doprovázené závratěmi způsobenými střídavým strachem z uzavřených a otevřených prostor (později diagnostikované jako schizofrenie). Této nemoci se již za celý život nezbavil a vyzkoušel kvůli ní nesčetné množství drog.
Roku 1947 také režíroval pořad o klasické hudbě pro kalifornské rádio KSMO. Poté, co ho v roce 1949 nepřijali na vojenskou službu kvůli vysokému krevnímu tlaku, získal místo prodavače hudebnin, které mu vydrželo až do roku 1952. Díky této práci se stal milovníkem vážné hudby, která mu mimo jiné pomáhala přemáhat jeho nemoc.
Za svůj život se stačil čtyřikrát oženit, s Jeanette Marlin (1948), Kleo Apostolides (1950-59), Anne Williams Rubinstein (1959-65), Nancy Hackett (1966-72) a Leslie (Tessa) Busby (1973-77), po pátém rozvodu na svatby zanevřel. Také byl otcem tří dětí, dcer Laury Archer (narozena 1960) a Isoldy Frey (narozena 1967), a syna Christophera Kennetha (narozen 1973).
Během šedesátých let 20. století začal kritizoval válku ve Vietnamu a postoje americké vlády. Roku 1968 se účastnil protestu nazvaném „Writers and Editors War Tax Protest“, ve kterém někteří spisovatelé odmítli platit daň z příjmu jako způsob protestu. Finanční úřad IRS mu poté zabavil automobil.
Dne 18. února 1982 byl hospitalizován po infarktu myokardu, přidala se mozková mrtvice a 2. března téhož roku umírá ve věku 54 let. Byl pohřben ve městě Fort Morgan, stát Colorado, vedle ostatků své sestry.
Jeho první vydaná sci-fi povídka byla Beyond Lies The Wub (1952), již tam se objevuje jeho charakteristický ironický a občas i humoristický podtón. V Dickově tvorbě se často opakují témata rozdvojené osobnosti, otázka, co je to lidství, a hlavní hrdina závislý na různých drogách. Od té doby se věnoval práci spisovatele na plný úvazek. První román prodal v roce 1955. V padesátých letech toužil psát hlavně realistické romány, ale neměl s nimi úspěch, a vydavatelé mu je vytrvale vraceli, proto se zapsal do dějin hlavně jako fenomenální spisovatel science fiction. V roce 1963 zavrhl naději na psaní klasické literatury a plně se oddal žánru sci-fi a fantasy. Během jeho života byla vydána pouze jedna kniha z klasické beletrie, a to Confessions of a Crap Artist (česky vydáno jako Král úletů). Téhož roku získal ocenění, cenu Hugo, za román Man In the High Castle (česky vydáno jako Muž z Vysokého zámku).
Přesto nezískal podporu velkých nakladatelů a nedokázal se protlačit k mainstreamovým čtenářům. I kvůli tomu během většiny svého života zažíval finanční problémy.
Po roce 1978 se Dickovi konečně začalo dařit a stal se slavným a uznávaným spisovatelem. Psal stále méně beletrie a stále více článků o podstatě vesmíru, byly s ním uskutečňovány rozhovory, mimo jiné pro časopis Playboy, dohlížel také na natáčení filmu Blade Runner, jehož pracovní verzi měl možnost zhlédnout roku 1981. Jeho posledním románem je kniha The Transmigration of Timothy Archer (česky vydáno jako Převtělení Timothyho Archera), která byla vydána krátce po jeho smrti v roce 1982.
Za svůj život napsal 36 románů a 121 povídek. Roku 1975 získal cenu John W. Campbell Memorial za nejlepší sci-fi román. Roku 1978 získal cenu britské asociace BSFA za nejlepší sci-fi román. O rok později na festivalu v Metz vyhrál Graouilly d’Or za nejlepší román. Od roku 1983 je každoročně udělována cena Philipa K. Dicka.
O své životní dráze napsal: „Šel jsem na Kalifornskou univerzitu, ale nikdy jsem ji nedokončil. Hodně lidí kouřilo a četlo The Daily Cal a poslouchalo mé rady. Sci-fi jsem začal číst, když mi bylo jedenáct. Náhodou jsem si koupil výtisk Stirring Science Stories místo Popular Science. Nedokázal jsem se od toho odtrhnout, jen jsem se do toho pustil. Začal jsem se zajímat o literaturu… číst Joyce, Kafku, Steinbecka, Prousta, Dos Passose. Žil jsem v jedné místnosti bez kuchyně a psal krátké povídky. Oženil jsem se s dívkou, kterou jsem potkal v obchodě, kde jsem pracoval, koupil dům a kočku a začal prodávat SF a fantasy. Nechal jsem prodávání v hudebninách, stále ještě poslouchám Monteverdiho a Buxtehudeho, ale většinu času čtu Ibsena a píšu povídky.“
„Skutečnost je to, co nezmizí, když v to přestanete věřit.“ – z románu Valis
Dickova tvorba je poměrně často námětem filmařů, většinou se však jedná o volné adaptace povídek.

Dílo

Česky vydané knihy

V devadesátých letech v Česku knihy P. K. Dicka vydávala nakladatelství Laser-books a Leonardo. Nyní je již řadu let vydává nakladatelství Argo. Kniha Vykolejený čas byla vydána u nakladatelství Epocha, první vydání knihy Blade Runner, Sní androidi o elektrických ovečkách? vydalo nakladatelství Winston Smith. Stejně tak první vydání knihy Temný obraz vydalo nakladatelství Talpress. Povídkovou sbírku Minority Report vydalo nakladatelství Mladá fronta a sbírku Výplata nakladatelství Baronet.

Vydáno v samizdatu

*1989 – Povídky, (samizdatové vydání, výběr povídek)
*1989 – Muž z Vysokého zámku, (samizdatové vydání, (The Man in the High Castle, 1962))

Romány

*1992 – Muž z Vysokého zámku, (The Man in the High Castle, 1962). Znovu vydáno r. 2007.
*1993 – Blade Runner: Sní androidi o elektrických ovečkách?, (Do Androids Dream of Electric Sheep?, 1968). Znovu vydáno r. 2004.
*1994 – Tři stigmata Palmera Eldritche, (The Three Stigmata of Palmer Eldritch, 1965). Znovu vydáno r. 2011.
*1995 – Neteleportovaný muž, (The Unteleported Man, 1966)
*1998 – Marsovský skluz v čase, (Martian Time-Slip, 1964). Znovu vydáno r. 2011.
*1998 – Temný obraz, (A Scanner Darkly, 1977). Znovu vydáno r. 2005.
*1999 – Sluneční loterie, (Solar Lottery, 1955)
*2000 – Ubik, (UBIK, 1969). Znovu vydáno r. 2008.
*2000 – Klany alfanského měsíce, (Clans of the Alphane Moon, 1964)
*2003 – Svět, který stvořil Jones, (The World Jones Made, 1956)
*2004 – Kaňte, mé slzy, řekl policista, (Flow My Tears, Policeman Said, 1974)
*2004 – Král úletů, (Confessions of a Crap Artist, 1975)
*2004 – Počkej si na loňský rok, (Now Wait for Last Year, 1966)
*2004 – Vykolejený čas, (Time Out of Joint, 1959)
*2005 – Hráči z Titanu, (The Game-Players of Titan, 1963)
*2005 – Když mrtví mládnou, (Counter-Clock World, 1967)
*2006 – Valis, (Valis, 1981)
*2007 – Převtělení Timothyho Archera, (Transmigration of Timothy Archer, 1982)
*2008 – Božská invaze, (The Divine Invasion, 1981)
*2009 – Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě, (Dr. Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb, 1965)
*2009 – Rádio Svobodný Albemut, (Radio Free Albemuth,1985)
*2010 – Deus Irae, (Deus Irae, 1976)
*2011 – Oko na nebi, (Eye in the Sky, 1957)
*2012 – Předposlední pravda, (The Penultimate Truth, 1964)

Povídkové sbírky

*1989 – Povídky – Bije to do očí (The Eyes Have It), Kolonie (Colony), Válečná hra (War Game), To je Wub, kapitáne (Beyond Lies the Wub), Fostere, jste mrtev (Foster, You’re Dead!), Ledová pouť (Frozen Journey)
*1995 – Zlatý muž (The Golden Man, 1980) – Zlatý muž (The Golden Man), Odvetné utkání (Return Match), Král elfů (The King of the Elves), Styl Yancy (The Mold of Yancy), Ne v této vazbě (Not By Its Cover), Černá krabička (The Little Black Box), Nepolepšitelný S (The Unreconstructed M), Válka s Fnoly (The War With Fnools), Poslední z pánů (The Last of the Masters), Všetečka (Meddler), Jasná výhra (A Game of Unchance), Prodavač nejvyšší kvality (Sales Pitch), Vzácný artefakt (Precious Artifact), Městečko (Small Town), Před-lidé (The Pre-Persons)
*2002 – Minority Report a jiné povídky (Minority Report, 2002) – Minority Report (Minority Report), Druhá série (Second Variety), Elektrický mravenec (The Electric Ant), Tak pravil mrtvý (What The Dead Man Say), Válečná hra (War Game), Být tak měňavkou (Oh, To Be A Blobel), Víra našich otců (Faith of Our Fathers), Total Recall (We Can Remember It for Your Whosale)
*2002 – To je Wub, kapitáne! (Beyond Lies the Wub, 1987) – Stabilita (Stability), Vrrgové (Roog), Malá vzpoura (The Little Movement), To je Wub, kapitáne (Beyond Lies the Wub), Dělo (The Gun), Lebka (The Skull), Obránci (The Defenders), Profesor Raketa (Mr. Spaceship), Lesní šalmaj (Piper in the Woods), Nekoneční (The Infinities), Stroj zachování (The Preserving Machine), Postradatelná položka (Expendable), Proměnná (The Variable Man), Žabák nezmar (The Indefatigable Frog), Křišťálová krypta (The Crystal Crypt), Krátký šťastný život hnědé polobotky (The Short Happy Life of the Brown Oxford), Stavitel (The Builder), Vetřelec (Meddler), Výplata (Paycheck), Velký P (The Great C), Venku v zahradě (Out in the Garden), Král elfů (The King of the Elves), Kolonie (Colony), Ukořistěná loď (Prize Ship), Chůva (Nanny)
*2004 – Výplata (Paycheck: Classic Stories, 2003)
*2006 – Planeta, která neexistovala I, (Second Variety, 1989)
*2006 – Planeta, která neexistovala II, (Second Variety, 1989)
*2011 – Podivný ráj a jiné povídky (The Father-Thing, 1989) – Na mušce (Fair Game), Oběšenec (The Hanging Stranger), Bije to do očí (The Eyes Have It), Zlatý muž (The Golden Man), Kolo osudu (The Turning Wheel), Poslední pán (The Last of the Masters), Otcova napodobenina (The Father-Thing), Podivný ráj (Strange Eden), Tony a betláci (Tony and the Beetles), Nulovost (Null-O), Oddaný sluha (To Serve the Master), Exponát (Exhibit Piece), Lezouni (The Crawlers), Obchodní strategie (Sales Pitch), Pouhá skořápka (Shell Game), Z nebe se k nám sklání (Upon the Dull Earth), Fostere, jste mrtev (Foster, You’re Dead!), Daň za obtiskování (Pay of the Printer), Válečný veterán (War Veteran), Zlatá střední cesta (The Chronium Fence), Odchylka od normy (Misadjustment), Svět výjimečných (A World of Talent), Psioniku, zachraň moje dítě! (Psi-Man Heal My Child!)

Filmová zpracování
Filmy inspirované tvorbou

*Blade Runner – 1982, režie Ridley Scott, podle povídky „Do Androids Dream of Electric Sheep?“.
*Total Recall – 1990, režie Paul Verhoeven, podle povídky „We Can Remember It for You Wholesale“.
*Confessions d’un Barjo – 1992, režie Jérôme Boivin, podle románu „Confessions of a Crap Artist“.
*Screamers – 1995, režie Christian Duguay, podle povídky „Second Variety“.
*Impostor – 2001, režie Gary Fleder, podle povídky „Impostor“.
*Minority Report – 2002, režie Steven Spielberg, podle povídky „Minority Report“.
*Výplata (Paycheck) – 2003, režie John Woo, podle povídky „Paycheck“.
*Temný obraz (A Scanner Darkly) – 2006, režie Richard Linklater, podle románu „A Scanner Darkly“.
*Next (The Golden Man) – 2007, režie Lee Tamahori, podle povídky „The Golden Man“.
*Screamers: Hon na člověka (Screamers: The Hunting) – 2009, režie Sheldon Wilson
*Radio Free Albemuth – 2010, režie John Alan Simon, podle románu „Radio Free Albemuth“.
*Správci osudu (The Adjustment Bureau) – 2011, režie George Nolfi, podle povídky „Adjustment Team“.
*Total Recall – 2012, režie Len Wiseman, remake filmu z roku 1990, podle povídky „We Can Remember It for You Wholesale“.

Filmy inspirované myšlenkami

*Dvanáct opic – 1995, režie Terry Gilliam
*Matrix – 1999, režie Larry Wachowski, Andy Wachowski
*V kůži Johna Malkoviche – 1999. režie Spike Jonze
*Memento – 2000, režie Christopher Nolan
*Mulholland Drive – 2001, režie David Lynch
*Věčný svit neposkvrněné mysli – 2004, režie Michel Gondry
*Počátek – 2010, režie Christopher Nolan