Dickens, Charles

posted in: Výročí | 0

 

* 7. únor 1812, Portsmouth, Anglie

+ 8. červen 1870, Gadshill, Anglie

 

Anglický spisovatel.

Prožil neradostné dětství. Otec, který neuměl zacházet s penězi byl uvězněn ve vězení pro dlužníky se ženou i dětmi. Už jako dvanáctiletý se musel živit sám. Pracoval v továrně na leštidla, mezi lidmi nevalného chování. Později když zvládl těsnopis, pracoval jako písař. Dařilo se mu mnohem hůř, než rodičům ve vězení. Naštěstí se objevilo nečekané dědictví, které rodině pomohlo z finančních problémů.
Od svých dvaceti let působil v listu Morning Chronicle. Svou literární dráhu zahájil roku 1833 drobnými časopiseckými črtami a povídkami, vydávanými pod pseudonymem Boz, v nichž zachycoval londýnské prostředí a postavy i z nižších společenských vrstev. Tyto jeho práce plné humoru a vtipu si čtenáři oblíbili natolik, že se rozhodl pustit se do větších prací. Když roku 1836 své črty vydal knižně, dostal od nakladatele objednávku na Kroniku Pickwickova klubu. Bylo to jeho první rozsáhlé dílo a proslavilo jej.
Zamiloval se do ženy z daleko vyšších kruhů, než pocházel on. Tento vztah neměl budoucnost. Další jeho vztah se sobě rovnou ženou završilo manželství. Zplodil devět dětí a snažil se být starostlivým otcem. Miloval ovšem také manželčiny starší sestry. Jedna brzy zemřela a druhá po dlouhá léta pomáhala a výchovou Dickensových dětí. Díky jeho vztahu s mladou herečkou se mu manželství rozpadlo.
Z nuzných poměrů se Dickens díky své houževnatosti a vytrvalosti vypracoval na skutečnou hvězdu literárního nebe. Byl slavný nejen v Evropě ale i v USA, které navštívil roku 1841 a podruhé roku 1867. V Anglii i v USA pořádal turné, na kterých předčítal svá díla.
Po návratu ze své druhé cesty do Ameriky se Dickens již necítil dobře. Ztrácel paměť a měl první příznaky mrtvice, na kterou roku 1870 zemřel.

Dílo

*Bozovy črty (1836) – knižní vydání autorových prací napsaných pod pseudonymem Boz.
Kronika Pickwickova klubu (1836-1837) – kniha , ve které čtyři londýnští džentlmeni v čele s badatelem Samuelem Pickwickem pořádají výpravy na venkov. Jsou to humorné příběhy obohacené o postavu sluhy Sama Welera, podobného např. našemu Švejkovi. Samuel Pickwick se ukáže jako charakterní postava, když odmítá zaplatit podvodníkům a je pro dluhy uvězněn.
*Oliver Twist (1838) – román, který se stal později předlohou pro divadelní představení a filmy. Hlavním hrdinou je sirotek, který po špatných životních zkušenostech z chudobince i z učení, utíká do Londýna a díky své nevědomosti se zařadí mezi zloděje. Naštěstí se ho ujme bohatá rodina a tím unikne vězení. Bohužel se znovu ocitá mezi zloději. Na konci příběhu vyjde na povrch, jaký má vlastně Olivek Twist původ a tím získá vše, co mu dosud chybělo – rodinu i majetek. Dickens chtěl tímto románem upozornit na drastické zacházení s chudými.
*Črty o mladých pánech (1838)
*Mikuláš Nickleby (1838-1839) – román líčící osudy Mikuláše Nicklebyho a jeho rodiny, která po otcově smrti hledá pomoc u strýce v Londýně. Ten však o chudé příbuzné nestojí a snaží se jich zbavit.
*Starožitníkův krám (1841) – román o osudu starého majitele londýnského obchůdku, který žije jen pro svou vnučku Nell, ale zároveň nedokáže odolat svůdnému vábení hazardu. Půjčuje si proto tajně od zlomyslného lichváře Quilpa a nakonec musí před jeho pronásledováním prochnout i s vnučkou z Londýna.
*Barnabáš Rudge (1841) – historický román z doby protikatolických nepokojů okolo roku 1780.
*Americké poznámky (1842) – dílo napsané po první návštěvě Ameriky. Autor obdivoval americkou demokracii, ale zároveň viděl její nedostatky a citlivě vystihl kde a jak je americký život v době před občanskou válkou pokřiven.
*Život a dobrodružství Martina Chuzzlewita (1844) – román, ve kterém Dickens použil své zážitky z cest po Americe. Hlavní postava románu opět prožívá těžké životní situace, ale nakonec vše dobře skončí. Dickens při psaní těchto románů relaxoval tím, že psal ještě každoročně a jednu vánoční povídku, např. Vánoční koleda prózou, Zvony nebo Cvrček u krbu.
*Dombey a syn (1848) – román z Dickensova dětství. Dombey, který je podnikatelem chce za každou cenu vychovat pro firmu nástupce a dědice. Přitom ale zapomíná na svou dceru. Jeho žena zamřela při narození syna.Dombey toho vůbec nelitoval, hlavně, že se mu narodil syn. Svého syna vychovává k obrazu svému, ten ale brzy zemře. Dombey se znovu ožení jen proto, aby naději na dalšího syna. Žena ho opustí s ředitelem jeho podniku, který ho přivede k bankrotu. Teprve potom si Dombey začne vážit své dcery.
*Příběh Davida Copperfielda (1850) – nejoblíbenější Dickensovo dílo, velmi autobiografické. Pan Micawber je lehkomyslný a naivní člověk. Jeho syn David nalézá po krutě prožitém dětství zázemí u své tety v Doveru. Začne pracovat v advokátní kanceláři, seznámí se z dívkou Agens, která je dcerou jeho bytného. K žádnému vztahu však mezi nimi nedojde. Ožení se tedy s Dorou. Je to žena která se však příliš nahodí do praktického života. Po pár letech Dora zemře a David začne znovu usilovat o Agens, se kterou později uzavře manželství.
*Ponurý dům (1853) – toto dílo líčí několikaletý dědický spor, napadá soudní systém a skutečnost, že veřejnost nepřijímá chudobu a s tím mnohdy související zločinnost.
*Malá Dorritka (1855-1857) – sociální román, v němž autor ukazuje, že chudoba i bohatství mají na lidskou osobnost stejně rozkladný vliv. Poctivý a čestný člověk nemůže v soudobé společnosti vyniknout, nemůže uplatnit své nadání a schopnosti, neboť většinu energie spotřebuje k boji o udržení holé existence.
*Nadějné vyhlídky (1861) – hlavní hrdina sirotek Pip touží po tom stát se známým ve společnosti. Nedokáže ale rozlišit realitu a sen. Pip byl vychován bez lásky rodičů jeho sestrou. V domě paní Havishamové ho zaujme přepych. Dostane anonymní dar a předpokládá,že mu ho darovala právě paní Havishamová. Usiluje o ruku její dcery Stelly- Teprve za pár let přichází na to, že mu finančně pomohl trestanec, kterému v mládí pomohl. Snaží se poučit z tohoto omylu a rozlišit rozdíl mezi upřímností a falší. Estella ho odmítá, paní Havishamová umírá. Pip odcestuje za moře a po dlouhých jedenácti letech se vrací aby se znovu setkal s Stellou. Rýsuje se mu nová naděje na lásku s ní. Teprve potom poznává Pip skutečné hodnoty života.