Diderot, Denis

posted in: Výročí | 0

 

* 5. říjen 1713, Langres, Champagne, Francie

+ 31. červenec 1784, Paříž, Francie

 

 Francouzský osvícenecký spisovatel a filozof.

Své základní vzdělání získal na jezuitské základní škole v Langres, dále pak od roku 1732 studoval na College d’Harcourt v Paříži. Upustil od nápadu stát se knězem a raději šel studovat práva. To ho ale také brzy omrzelo, a tak se v roce 1734 rozhodl stát se spisovatelem. Kvůli jeho odmítnutí vykonávat vyučené profese se ho však jeho otec zřekl, a tak žil Diderot dalších 10 let bohémským životem. V roce 1742 se skamarádil s Jeanem-Jacquesem Rousseauem. Ještě silněji se odcizil od otce, když se v roce 1743 oženil s Antoinettou Champion, zarytou římskou katoličkou. I přesto, že se toto spojení považovalo za nevhodné s ohledem na Antoinettin nízký původ, v říjnu 1743 z něj vzešlo dítě, holčička Angélique (jménem po Denisově mrtvé matce a sestře). Smrt jeho sestry, jeptišky, způsobená z přepracování v klášteře, nejspíš ovlivnila Denisův názor na náboženství. Předpokládá se, že právě ona byla předlohou pro jeho novelu Jeptiška, která popisuje život řeholnice, která je nucena vstoupit do kláštera, kde trpí kvůli ostatním sestrám. Diderot měl aférky se spisovatelkou Madeleine de Puisieux a se Sophií Volland. Jeho dopisy pro Sophii posloužily jako zdroj informací o životě a myšlení Pařížanů v tomto období. Přestože jeho práce byla obsáhlá a důkladná, byl Diderot velice chudý. Když měl dát své dceři na věno, musel prodat svojí sbírku knih, ruská carevna Kateřina II. (se kterou si psal dopisy) ale jeho sbírku odkoupila a poté požádala Diderota, aby jí dělal knihovníka s ročním platem, takže si mohl knihy ponechat. V Petrohradu působil v letech 1773 – 1775. Zemřel na střevní potíže. Jeho potomci poslali jeho obrovskou knihovnu Kateřině II., která ji věnovala Ruské národní knihovně.

Dílo

Byl vedoucím skupiny francouzských pokrokových vědců a filozofů, sdružených k sepsání *Encyklopedie aneb Racionální slovníku věd, umění a řemesel.
Posláním Encyklopedie bylo shrnout veškeré dosavadní lidské vědění. Vyšla v 28 svazcích v letech 1751 až 1772.

Jeho další slavné dílo je
*Jakub fatalista a jeho pán, kde uvádí filozofické myšlenky o svobodné vůli, a dialog Rameauův synovec, na kterém bylo založeno mnoho článků a kázání o touze spotřebitele.
Od roku 1743 překládá různé vědecké spisy, ke kterým občas doplní své vlastní poznatky. V roce 1745 píše své první dílo
*Pensées philosophiques a k němu přidává krátkou doplňující esej o přirozené teologii a shoduje se tak s Voltairovým „rozumovým náboženstvím“. V roce 1747 napsal alegorii
*Promenade du sceptique. Jako filozof dospěl Diderot k materialistickému pojetí. Odmítal despotismus a byl přívržencem konstituční monarchie. Svými pracemi v oblasti umění přispěl k uznání estetiky jako vědecké disciplíny (např. dílo Pojednání o kráse, 1751).

Filosofická díla

*Filosofické myšlenky
*List o slepcích k ponaučení vidoucích

Estetická díla

*Pojednání o kráse

Próza

*Jakub fatalista a jeho pán – jeho nejznámější román, zabývající se filozofickými otázkami svobodné vůle a zdramatizovaný Milanem Kunderou
*Rameanův synovec – románový dialog, jehož hrdinou je životní ztroskotanec
*Salóny
*D´Alembertův sen
*Jeptiška – břitká kritik klášterního života
*Sebrané spisy
*Dva rozhovory
*Upovídané šperky, 1748