* 27. leden 1832, Daresbury, Cheshire, Anglie
+14. leden 1898, Guildfordu, Anglie
Anglický spisovatel, matematik, logik, učenec a fotograf.
Předkové Charlese Dodgsona (známý pod pseudonymem Lewis Carroll) byli lidé konzervativní a činní v církvi, nebo v armádě. Jeho pradědeček Charles Dodgson byl anglikánským biskupem. Dědeček, také jménem Charles, byl důstojníkem a zahynul v roce 1803. Rodiče Charlese vzdělávali doma. Ve dvanácti letech nastoupil do soukromé školy. V roce 1845 přešel do Rugby School. V lednu 1851 začal studovat v Oxfordu. Na této koleji pak také dalších 26 let učil. Od roku 1856 se zabýval fotografií a pokračoval v tom až do roku 1880.Jeho nejznámější kniha je Alenčina dobrodružství v říši divů a její pokračování Za zrcadlem a co tam našla. Příběh Alenky v kraji divů prý vznikl l4. července 1862, když vzal reverend Dodgson a jeho přítel Robinson Duckworth na výlet po Temži tři dívky z rodiny Liddellovy. Atmosféru toho odpoledne zachycuje v úvodní básni Alenky v kraji divů, která hovoří o onom „golden afternoon“. Dívky jsou tu označeny jmény Prima, Secunda a Tertia, pod čímž se skrývá třináctiletá Lorina Charlotte, desetiletá Alice Pleasance a osmiletá Edith. Dodgsonovi bylo tehdy třicet. Lodička plula po Temži asi tři míle od Folly Bridge až k obci Godstow. Ve svém deníku si Carroll poznamenal, že pak si dali na břehu čaj. Zpět do Christ Church se dostali až po čtvrt na devět. Tam muži vzali dívky do Carrollova bytu, aby si prohlédly jeho sbírku fotografií a dívky se vrátily domů před devátou. K tomuto záznamu připsal Dodgson o sedm měsíců později poznámku: „Při této příležitosti jsem jim vyprávěl pohádku o Alenčiných dobrodružstvích v podzemí…“ Tak vznikl zárodek příběhu, který Carroll ještě později přepracoval. Pokračování Alenčiných příběhů Alenka za zrcadlem (Through the Looking-Glass and What Alice Found There) vychází roku 1871. Zde se např. nachází slavná báseň Tlachapoud (Žvahlav), která ukazuje jeho smysl pro hravost a fantazii.
Knihu The Hunting of the Snark (1876) věnoval své dětské přítelkyni Gertrude Chatawayové. Tato alegorická báseň je jeho třetím nejproslulejším dílem ve světě po obou Alenkách. Do češtiny přeložil až v roce 2005 Václav Z. J. Pinkava jako ‚Lovení Snárka‘ Posledním Carrollovým románem byla kniha Sylvie and Bruno (1889). Pod svým jménem publikoval odborné texty z oblasti matematiky.
Dílo
*Alice’s Adventures in Wonderland
*Through the Looking-Glass, and What Alice Found There (includes Jabberwocky)
*The Hunting of the Snark
*Rhyme? And Reason? (also published as Phantasmagoria)
*A Tangled Tale
*Alice’s Adventures Under Ground
*Sylvie and Bruno
*Sylvie and Bruno Concluded
*Three Sunsets and Other Poems
*Pillow Problems
*The Game of Logic
*Symbolic Logic Part I. Part II published posthumously
*An Elementary Treastise on Determinants, With Their Application to Simultaneous *Linear Equations and Algebraic Equations
*What the Tortoise Said to Achilles
*Euclid and his Modern Rivals (1879)
*Facts