Doležal, Jiří X.

posted in: Výročí | 0

 

* 28. února 1965, Jindřichův Hradec, Československo

 

Český novinář, neformálně označovaný zkratkou JXD, jeden z nejznámějších zastánců legalizace užívání marihuany.

Vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (PhDr.). Počátkem 90. let krátce pracoval v týdeníku Fórum, po jeho zániku pracuje od roku 1991 v časopise Reflex, jehož profil výrazně utvářel a je jedním z jeho nejznámějších redaktorů. O problematice drog napsal do Reflexu mnoho reportáží, k nimž si často sám pořizuje fotografie, a vydal také několik knih. Dále se zabývá problematikou krajně pravicových extremistických skupin, příležitostně i různých náboženských sekt, a kritikou českých zákonů omezujících obchod s ohroženými zvířaty, zejména plazy. Známý je i články s ostrou kritikou operačního systému Linux a jeho příznivců, k níž došel po krátkém období nadšení, a exkursy do počítačové bezpečnosti („hackerství“); ty jsou ale často kritizovány jako nedostatečně fundované, provokativní a podjaté.
V létě 2000 vytvořil projekt Nekoukat.cz, kdy po dobu jednoho měsíce umožňoval nahlížet do svého soukromí přes webovou kameru. Od roku 2004 pořádá Reflex Cannabis Cup – soutěž o nejkrásnější rostlinu konopí setého vypěstovanou v ČR. V roce 2006 vytvořil projekt „virtuální recyklace“ opuštěných želv nádherných s názvem Společenství templářů Nežer želvu! Nechával nahlížet přes webovou kameru do soukromí některých svých želv na již ukončeném serveru zelvy.net.
V pátek 6. června 2008 zahájil Jiří X. Doležal hladovku na podporu americké vojenské základny s radarovou stanicí protiraketového obranného systému na území ČR a „proti populismu českých politiků v této záležitosti“.
Jiří X. Doležal je bezdětný a dvakrát rozvedený, první manželství (rok 2000) s Idou Saudkovou trvalo řádově týdny, druhé manželství (2009) s Mgr. Alex Doležalovou trvalo dva a půl roku.

Dílo

*Marihuana, 1993
*Marihuana, 1997
*Klášter, 1997
*Zkouřená země, 1997
*Bezbolestná kastrace, 1998, (Kritická knižní reportáž o alternativní medicíně)
*Jak se berou drogy, 1998
*Marihuana 2000, 2000
*Léčba Černou Voltou: Pouští a pralesem Afriky i vlastního nitra, 2006
*Pražská ZOO – Její zvířata a lidé, 2006
*Psychoželva Leesa a lov rohatých zmijí, 2008
*Marihuana: Užitečné rady, 2010
*Miluj sám sebe, ale s kondomem, 2010