Dům spisovatele Rudyarda Kiplinga

posted in: Aktuality | 0

Spisovatel Kipling má poněkud zvláštní jméno – Rudyard. Rodiče ho pojmenovali po jezeru, které leží ve Staffordshiru, jižně pod Manchestrem.

Byl to úžasný muž, který se proslavil především Knihou džunglí (The jungle book) a kdo by neznal postavy z této fantastické knihy jako je Mauglí, Ká, Balú, Šer Chán, Baghíra, Akéla a další.
V letech 1897 a 1902 žil Rudyard Kipling s rodinou v Rottingdeanu v Sussexu. Pronajal si zde za 3 libry týdně dům, s názvem The Elms, (česky „Jilmy“). Dům měl velikou zahradu, která byla tradičně dělená na bylinkovou zahradu, část plnou růží, lesní zahradu, část s altánkem na pořádání pikniků a dokonce se do ní vešlo i hřiště na hraní kroketu. V září 2013 byl dům prodávám za cenu 1,6 milionů liber, což je 56 milionů českých korun. A prodal se…
Přes cestu je místní hřbitov a kostelík, kam Kipling chodil pravidelně na bohoslužby.
Z počátku se zde rodině žilo dobře. Tak dobře, že uvažovali o jeho koupi. Ovšem majitel za něj chtěl nehoráznou sumu a Kipling si po nezdařeném jednání neodpustil uštěpačnou poznámku: „Zřejmě si myslíte, že je na zahradě zlatý důl“.

Přímořské městečko bylo pro Kiplinga zdrojem inspirace a napsal zde mnoho krásných povídek. Ovšem v roce 1899 mu zde zemřela nejstarší dcera Josephina a rodina společně cítila, že začínají být v The Elms nešťastní.
Kiplingova americká manželka celou záležitost prý vyřešila prohlášením, že nebude žít v domě, který je obklopen zabahněnými ulicemi.
I pod „tíhou“ tohoto vyjádření koupil Kipling překrásný dům v Burwashu.
Projděte si prostřednictvím pár fotografií – dům, okolí, zahradu i místní kostelík.