Fitzgerald, Francis Scott

posted in: Výročí | 0

 

* 24. září 1896, St. Paul, Minnesota, USA

+ 21. prosinec 1940, Hollywood, USA

 

Americký spisovatel a scenárista.

Pocházel z rodiny irských přistěhovalců, což se promítlo i do jeho tvorby. Zámožná rodina mu umožnila kvalitní studia. Studoval v New Jersey a Princetonu. Brzy po studiích se stal mluvčím mladé generace proti pokrytectví dospělých. Po vypuknutí první světové války dobrovolně narukoval do armády. Když pobýval v alabamském výcvikovém táboře Camp Sheridan, seznámil se tam se svou budoucí manželkou, dcerou soudce, Zeldou Sayrovou. Oženil se s ní (později trpěla schizofrenií). Byla minimálně výstřední a vedl s ní velice zajímavý život. Nejprve působil v reklamní agentuře, ale aby se vyrovnal společenským požadavkům, které byly prostředí Zeldy a její rodiny vlastní (život stál výrazně více než vydělal), začal se věnovat psaní. do Saturday Evening Post. V roce 1937 pro velké zadlužení nejen u přátel, ale i nervového sanatoria, přijal Fitzgerald práci hollywoodského scenáristy.

Společně se svým vrstevníkem a přítelem Ernestem Hemingwayem patří do skupiny autorů nazývaných Ztracená generace. Jeho prvotina Na prahu ráje ho uvedla do světa úspěšných literátů, a tak si mohl Zeldu vzít. Brzy po tom vyšel Velký Gatsby. Manželé žili střídavě v Paříži, na Riviéře a v Americe. Jejich tehdejší život se odráží v díle Krásní a prokletí. Autobiografické prvky můžeme vypozorovat nejvíce v románu Něžná je noc. Psal ho v době, kdy jeho žena Zelda propadla duševní chorobě a kdy v období krize, po krachu americké burzy, v roce 1929 pro Fitzgeralda nadobro skončil „nekonečný flám“ dvacátých let. Fitzgerald byl už v té době otcem. Potřeboval peníze na studium dcery Frances a na sanatorium, v němž pobývala jeho žena. Vydělával si především velkým množstvím povídek uveřejňovaných v časopisech. Tyto povídky byly po jeho smrti vydávány také knižně, například jako Příběhy Pata Hobbyho, které napsal na samém sklonku svého života. Jeho život byl v té době poznamenán také stále častějšími zkušenostmi s alkoholem. V Hollywoodu, kam se přestěhoval a kde pracoval jako scénárista, ho už málokdo bral vážně. Tady se naposledy vzmohl a napsal román Poslední magnát ze zákulisí filmového průmyslu. V tomto příběhu se Fitzgerald poprvé vyhnul tématu flámů a večírků dvacátých let. Tento román však zůstal nedokončen, protože Fitzgeralda stihl srdeční záchvat.

Dílo

Za svůj život napsal pět románů a asi sto šedesát povídek. Často je označovaný za autora tzv. jazzového věku. Dnes je celosvětově považován za jednoho z nejlepších amerických spisovatelů 20. století. Byl také jedním z nejvýraznějších představitelů ztracené generace. Za svého života dokončil čtyři romány: Na prahu ráje, Krásní a prokletí, Velký Gatsby a Něžná je noc. Pátý, nedokončený román Poslední magnát byl vydán posmrtně.

Jeho díla byla mnohokrát zfilmována. Něžná je noc roku 1962, Krásní a prokletí roku 1922 a 2010, Velký Gatsby dokonce pětkrát, roku 1926, 1949, 1974, 2000 a 2013. Fitzgeraldův život byl roku 1959 vykreslen v dramatu Beloved Infidel.
V románech a povídkách „jazzového věku“ zobrazil 20. léta, jak je prožívala zlatá mládež.
*Velký Gatsby (1925) – Gatsby je bohatý člověk, který má palác a pořádá velké slavnosti, ale není šťastný. Touží po velké lásce, ale jeho dívka vidí jen bohatství. Měla to být kritika vyšších vrstev.
*Na prahu ráje
*Krásní a Prokletí (1922)
*Něžná je noc (1934) – o psychiatrovi, který se ožení se svou pacientkou.
*Poslední magnát – nedokončeno, děj pojednává o filmovém průmyslu.
*Podivuhodný případ Benjamina Buttona – povídka
*Bláznivá neděle a jiné povídky – zahrnuje i povídku Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Máj, Bláznivá neděle…