Flaubert, Gustave

posted in: Výročí | 0

 

* 12. prosinec 1821, Rouen, Francie

+ 8. květen 1880, Croisset, Francie

 

Francouzský spisovatel, představitel naturalismu.

Studoval práva v Paříži, ale pro epileptické záchvaty školu nedokončil. Protože byl finančně zabezpečen, mohl si dovolit pracovat na venkově a každé dílo několikrát přepracovávat.
Odmítal manželství jako projev měšťáctví, stejně jako každodenní problémy. Žil samotářsky. Měl celoživotní platonickou lásku (jeho rádkyně), byla starší o 11 let.
Je stupínkem k naturalismu. Rozvíjí realistní tvorbu. Byl schopen filozofické a psychologické analýzy – vynikal v ní.
Hodně cestoval – navštívil Itálii, Tunis a Blízký východ.
Byl odsouzen za pohoršení veřejné mravnosti.

Dílo

*Paní Bovaryová – román, za který byl odsouzen, později začalo být toto dílo uznáváno za vzor realistického románu. Toto dílo vycházelo původně v časopisech.
Příběh Emy Bovaryové, ženy venkovského lékaře, která touží po něčem velkém. To jí život na malém městě neumožňuje, a tak východisko hledá v milostných pletkách. Ani ty ji však časem neuspokojují, protože touží po stále čerstvé lásce, která ani není ve skutečném životě možná. Při prvním nárazu s realitou, kdy je konfrontována s důsledky svých činů, situaci neunese a spáchá sebevraždu. Vynikající psychologie postav, do Emy (Bovaryové) vložil hodně ze sebe.
pozn.: současně vzniká pojem BOVARISMUS = útěk z reálného světa k iluzím (lit. typ je paní Bovary).
*Citová výchova – jedno z nejpesimističtějších děl francouzské prózy. Politická zpověď Flauberta. Popisuje události okolo revolučního roku 1848. Hlavním hrdinou je muž (Frederic), který se ze studií dostává do skutečného života a postupně ztrácí své iluze. Propadá zklamání. Silně pesimistický obraz společnosti.
*Salambo – historický román ze starého Kartága. Vzpoura žoldnéřů proti Kartágu. Název je odvozen podle jména hlavní hrdinky – dcery hlavního vojevůdce Kartaginců. Zamiluje se do vůdce vzbouřenců. Líčí prostředí, zajímavé postavy, davové scény a otrokářství.
*Pokušení svatého Antonína
*Tři povídky
*Prosté srdce
*Herodias
*Bouvard a Pécuchet – poslední, nedokončený román. Je o dvou vysloužilých písařích, který dobu, po kterou jsou v důchodu věnují usilovnému studiu. Nic se jim ale nedaří a vždy se dočkají pouze posměchu. U nás byl zfilmován.