Foustka, Ivan

posted in: Výročí | 0

 

* 7. duben 1928, Praha, Československo

+ 2. únor 1994, Česká republika

 

Český spisovatel, novinář a herec.

V Praze-Dejvicích vystudoval reálné gymnázium. Pak začal pracovat jako novinář, nejdříve v nakladatelství Mladá fronta, pak v časopise Československá televize, který vyměnil na dlouhá léta (do roku 1988, do svých 60 let) za práci v týdeníku Československý rozhlas. Pro rozhlas pracoval i v důchodu externě.
Mimo svou profesní novinářskou dráhu se věnoval i divadlu. V letech 1949–1950 hrál v Teplicích a je známá jeho vedlejší role ve zfilmované inscenaci Poslední růže od Casanovy v roce 1966.

Dílo

Za svůj život napsal celkem 8 knih, z toho tři knihy jsou řazeny do žánru sci-fi. Začal ovšem napřed povídkami, prvotinou byla roku 1948 v Národním osvobození vydaná povídka Pokus profesora Fiorsena. Povídky psal až do sklonku svého života a na některých se podílela i Jana Matoušková.
Větší práce začal začal uveřejňovat v roce 1964, první byl soubor čtyř SF povídek pod názvem Planeta přeludů, které mu vydalo knižně SNDK. O rok později mu Naše vojsko vydalo napínavý SF román Vzpoura proti času a v roce 1968 mu vyšel tiskem satirický SF román Výlet k pánubohu.
Mezi detektivky se řadí titul A tam je konec světa, na samém sklonku života vytvořil vydanou historickou baladu o Falkeštejnovi.
Společně s Waldemarem Matuškou (Waldemar Matuška) sepsal pro nakladatelství Olympia dvě knihy jeho biografických vzpomínek: Svět má 24 hodiny a To všecko vodnes čas…

Seznam knih

*Planeta přeludů, 1964 – sbírka 4 science fiction povídek pro děti
*Vzpoura proti času, 1965 – dobrodružná sci-fi
*Výlet k Pánubohu, 1968 – patrný odklon od vědeckofantastického žánru, více parodie
*A tam je konec světa, 1981
*Romance o dvou bezvýznamných, 1986
*Balada o posledním Falkeštejnovi, 1994