Fulghum, Robert Lee

posted in: Výročí | 0

 

* 4. červen 1937, Waco, Texas

 

Americký spisovatel, unitářský pastor, filosof, učitel, zpěvák, malíř atd.

Popularitu si získal především svými knížečkami s drobnými úvahami. Nejznámější z jeho statí je Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce.
Jde o člověka mnoha povolání a schopností. Má několik vysokoškolských diplomů, ale mluví o sobě jako o samoukovi, jehož něčemu naučila teprve škola života.
Čtyřikrát objel svět, strávil dlouhý čas jako mnich v zen-buddhistickém klášteře. Během svého života vystřídal velké množství povolání, z nichž stojí za zmínku, že např: pracoval jako kovboj na statku v Texasu, Coloradu a Montaně, závodil na místních rodeích, nějakou dobu byl zaměstnaný u firmy IBM, pak také jako barman a jako učitel hry na kytaru.
Hře na kytaru se věnuje poloprofesionálně, hraje na charitativních koncertech ve skupině The Rock Bottom Remainders spolu se svými přáteli, taktéž spisovateli: Dave Barry, Stephen King, Amy Tan. Ovládá hru na hudební nástroj mandocello. Posledních 20 let rovněž učí kreslení.
O svém spisovatelství říká:
“Nechtěl jsem být spisovatelem. Je to něco, co přišlo po tom, co mi bylo 50 let. A já jsem vždy měl život, jaký jsem chtěl, manželku, jakou jsem chtěl, a v tomto věku jsem měl docela jasno o tom, co je důležité. Úspěch mého psaní přišel, jako když najednou objevíte bohatého strýčka, který vám nechá vlak plný kladiv. Myslím kolik kladiv můžete použít? Je to čokoládový sirup. Je to něco navíc.”
Má 4 děti, jeho syn Hunter S. Fulghum je také spisovatelem.
V současné době během roku střídavě žije se svojí manželkou na houseboatu na Lake Union v Seattlu, městečku Kolymbari na řeckém ostrově Kréta nebo na samotě v horách Moabu v Utahu, kde se věnuje psaní.
Do Česka se pravidelně vrací. Bývá jedním z hostů knižního veletrhu Svět knihy v Praze a Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkové Brodu. V roce 2005 byl hostem pořadu Marka Ebena Na plovárně. V roce 2006 navštívil také festival mateřských škol Mateřinka. Do Česka přicestoval i v roce 2007 v rámci propagace své knihy What On Earth Have I Done? (Co jsem to proboha udělal?). V roce 2007 také navštívil setkání roverů a rangers ObRok, jehož se zúčastnila více jak tisícovka skautů a skautek starších 15 let. V roce 2011 se do Česka znovu vrátil, tentokrát s knihou Drž mě pevně a miluj mě zlehka – Příběhy z tančírny Století.

Dílo

*První kniha, kterou vydal, mu okamžitě zajistila fenomenální slávu. 14 miliónů knih prodaných v 93 zemích po celém světě, to je bilance útlé knížky Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce, vydané v roce 1988.
*O všechno se rozděl
*Hraj fér
*Nikoho nebij
*Vracej věci tam, kde jsi je našel
*Uklízej po sobě
*Neber si nic, co ti nepatří
*Když někomu ublížíš, řekni promiň
*Před jídlem si umyj ruce
*Splachuj
*Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře
*Žij vyrovnaně – trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj
*Každý den odpoledne si zdřímni
*Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni se někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě
*Zážitky z opravování baterie u auta, z darování dárků (mosazné pravidlo dárků: „nezáleží na pohnutce, ale na dárku samotném, protože z dobrých pohnutek ten správný dárek zkrátka vzejde…“), setkání s tancujícím starým indiánem, z dětských her, kdy jej za ruku držela mořská víla, která nezapadala do jeho škatulek, píše o sousedovi, který nechápal jeho netečnost k plevelu, o taxikářích, kteří nepodvádějí, o větách, které nemají konce a zabírají celý odstavec… Jsou to kouzelná zamyšlení, malé, často ani ne stránkové fejetony, které vlastně ani nevyjadřují nějakou sofistikovanou filosofickou myšlenku. Rozhodně ne přímo. Ale jsou to upřímná slova od upřímného, optimistického, chytrého a vtipného člověka, který se nebojí odhalit svoje chyby a zastydět se za ně. Bere svůj život vážně, ale s humorem. A to bychom měli umět všichni.
Jeho fejetony jsou často sentimentální, oslovují mnoho lidí, protože Robert Fulghum píše o tom, co míjíme každý den, aniž bychom se zastavili. O tom, co se týká všech společně, ale každého zvlášť. O tom, co toužíme sdílet, ale co dusíme někde uvnitř nás a skrýváme jako skvrnu na košili. Píše o životě, o maličkostech, které ten život tvoří. On samozřejmě píše o tom svém. Konkrétně, a přesto obecně.

*All I Really Need To Know I Learned In Kindergarten: Uncommon Thoughts On Common Things (Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce: neobyčejné přemýšlení o obyčejných věcech) – 1988
*It Was On Fire When I Lay Down On It (Už hořela, když jsem si do ní lehal) – 1989
*Maybe, Maybe Not: Second Thoughts From A Secret Life (Možná, možná ne: nápady z vnitřního světa) – 1993
*Uh-Oh: Some Observations From Both Sides Of The Refrigerator Door (Ach jo: některé postřehy z obou stran dveří ledničky) – 1995
*From Beginning To End: The Rituals Of Our Lives (Od začátku do konce: naše životní rituály) – 1995
*True Love (Opravdová láska) – 1997
*Words I Wish I Wrote: A Collection Of Writing That Inspired My Ideas (Slova, která jsem si přál napsat sám: citáty, jež ovlivnily mé myšlení) – 1997
*All I Really Need To Know I Learned In Kindergarten: Uncommon Thoughts On Common Things (Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce: neobyčejné přemýšlení o obyčejných věcech) – 2003 – rozšířené vydání knihy s 25 novými příběhy, ISBN 80-7203-538-X
*Third Wish I (Třetí přání) – 2004 – román, vyšel nejprve v ČR a až poté v USA
*Third Wish II, The Rest of the Story, Almost (Třetí přání 2, zbytek příběhu /skoro/) – 2005
*Third Wish III, Granted (Třetí přání 3 – splněno) – poslední díl – 2006
*What On Earth Have I Done? (Co jsem to proboha udělal?) – 2007
*If You Love Me Still, Will You Love Me Moving? (Drž mě pevně, miluj mě zlehka – Příběhy z tančírny Century) – 2011