* 8. říjen 1920, Tacoma, USA
+ 11. únor 1986, Madison, USA
Americký spisovatel.
Střední školu ukončil v roce 1938 a následně lhal o svém věku jenom proto, aby dostal svou první práci v novinách. Nějakou dobu nemohl v budování své kariéry pokračovat, protože během druhé světové války sloužil šest měsíců v americkém námořnictvu jako fotograf, dokud nemusel ze zdravotních důvodů odejít. Byl člověkem mnoha řemesel. Živil se jako reportér, redaktor, profesionální fotograf a kameraman, komentoval pro lokální rádiové stanice, jezdil na moře jako lovec ústřic a dělal instruktora pro přežití v džungli. V roce 1941 si v San Pedru (Kalifornie) vzal Floru Parkinsonovou. O rok později se jim narodila dcera Penny, přesto se tři roky po jejím narození s Florou rozvedl. Po válce začal studovat na Washingtonské univerzitě, kde v roce 1946 potkal na semináři tvůrčího psaní Beverly Ann Stuartovou. Ve třídě byli jediní, kdo už něco ze svých prací publikovali. Ještě téhož roku se vzali v Seattlu. Měli dva syny: prvorozeného Briana Patricka (který se rovněž stal slavným spisovatelem sci-fi) a o čtyři roky mladšího Bruce Calvina. V roce 1947 otiskl časopis Startling Sotires Frankovi jeho první sci-fi povídku – Hledáte něco? (Looking for Something).Vysokou školu Frank nedokončil. Podle jeho syna Briana to bylo proto, že chtěl studovat jenom to, co ho bavilo, a tak nesplnil požadované kurzy. Poté, co školu opustil, se vrátil k žurnalistice. Pracoval například v novinách Seattle Star nebo Oregon Statesman. Jeho spisovatelská kariéra naplno odstartovala v roce 1955, kdy vydal svůj první román – Drak v moři (The Dragon in the Sea). Využil prostředí moderní ponorky, aby mohl v knize prozkoumat zdravý rozum a naopak šílenství. V knize předpovídal světové konflikty týkající se ropy. Příznivé přijetí kritikou jí ale nezajistilo významnější komerční úspěch. Samotná Duna zabrala Frankovi celých šest let, což byla na tehdejší poměry nevídaně dlouhá doba. Původně vyšla rozdělená na dvě části – Svět Duny (Dune World, 1963) a Prorok Duny (Prophet of Dune, 1965) – v časopisu Analog. Rukopis odmítlo asi 20 nakladatelů, z nichž jeden do dopisu napsal: „Možná dělám chybu…“ A jak se později ukázalo – měl pravdu.
Román měl neuvěřitelný úspěch a v roce 1965 za něj Frank získal Nebulovu cenu (Nebula Award) a o rok později Hugovu cenu (Hugo Award). Ani tak mu ale finanční prostředky nestačily na to, aby mohl zůstat spisovatelem z povolání. Tři roky učil na Washingtonské univerzitě. Pak působil ve Vietnamu a Pákistánu jako sociální a ekologický poradce. Po roce 1972 přestal Frank se žurnalistikou a stal se spisovatelem z povolání. Během 70. a 80. let se věnoval hlavně psaní románů a měl slušný úspěch. Frankův úspěch však kalila domácí tragédie. V roce 1974 musela Beverly na operaci kvůli rakovině. Poté žila sice ještě deset let, ale zdraví už měla velmi podlomené. Beverly zemřela v roce 1984, ještě toho roku vyšli Kacíři Duny (Heretics of Dune) a David Lynch zfilmoval první díl této známé série. V roce 1985 se Frank naposledy oženil. Jeho ženou se stala Theresa Shackelfordová. Rovněž vyšel poslední díl ságy (sepsaný Frankem) – Kapitula: Duna (Chapterhouse: Dune). Zemřel ve svých 65 letech na rozsáhlou plicní embolii, když se zotavoval z operace rakoviny slinivky.
Dílo
Jako autor se uvedl v časopise Startling Stories svou povídkou Hledáte něco? Pak následovalo asi dvacet dalších povídek a později Herbert vydal svůj první román:
*Drak v moři (The Dragon in the Sea, 1955)
Další romány
*Stvořitelé Boha (The Godmakers, 1958)
*Zelený mozek (The Green Brain, 1965)
*Heisenbergovy oči (The Eyes of Heisenberg, 1966)
*Tvůrci nebes (The Heaven Makers, 1967)
*Santarožská bariéra (The Santaroga Barrier, 1967)
*Hellstromův úl (Hellstrom’s Hive, 1972)
*Mučená hvězda (Whipping Star, 1970)
*Experiment Dosada (The Dosadi Experiment, 1977)
Série Pandora
*Vyslanci do prázdna (Destination: Void, 1965)
*Kristova epizoda (The Jesus Incident , 1979)
*Lazarův jev (The Lazarus Effect, 1983)
*Faktor Nanebevzetí (The Ascension Factor, 1988)
Série Duna
*Duna (Dune, 1965) – tento román přinesl autorovi opravdový úspěch. Nejprve vyšla v magazínu Analog první část s názvem Svět Duny, díky zájmu čtenářů příběh pokračoval jako Prorok Duny. V knižním vydání se autor rozhodl oba díly spojit a nazvat stručně Duna. Vyprávění o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti, mělo u čtenářů ohromný ohlas. Podle románu vzniklo několik filmů. Například v roce 1984 natočil jedno ze zpracování režisér David Lynch. Duna byla také zpracována jako televizní seriál.
Původní příběh pak Frank Herbert rozvinul v dalších pěti pokračováních:
*Spasitel Duny (Dune Messiah, 1970)
*Děti Duny (Children of Dune, 1976)
*Božský imperátor Duny (God Emperor of Dune, 1981)
*Kacíři Duny (Heretics of Dune, 1984)
*Kapitula: Duna (Chapterhouse: Dune, 1985)
Po smrti Franka Herberta pokračuje v sérii jeho syn Brian Herbert spolu s Kevinem J. Andersonem, kteří společně vydali další dvě pokračování Duny a dále dvě trilogie, které svým dějem předcházejí původnímu příběhu. V současnosti pracují na tetralogii, která se bude zabývat významnými postavami série Duna a vyplní některá prázdná místa v příběhu.