Hofman, Ota

posted in: Výročí | 0

 

* 10. duben 1928, Praha, Československo

+ 17. květen 1989, Praha, Československo

 

Český prozaik a filmový scénárista.

Narodil se v Praze v rodině obchodního cestujícího. Dětství prožil střídavě u dědečka v Podkrkonoší a v Praze na Žižkově. Žižkov byl tehdy městskou periférií a jako taková přirostla Hofmanovi k srdci. Většina jeho prací se odehrává v městském prostředí. Po maturitě na obchodní akademii studoval rok práva a poté filmovou fakultu Akademie múzických umění v oboru dramaturgie a scenáristika.
Po ukončení studií se pustil do filmování, byl scénáristou Filmového studia Barrandov, později zde působil jako dramaturg skupiny filmů pro děti a mládež. Mnohá z jeho děl se stala velmi populární i ve světě, zejména filmy o Panu Tau. Při filmové tvorbě spolupracoval zejména s Jindřichem Polákem. Byl scénáristou více než 30 celovečerních filmů a řady televizních seriálů. Mnohé jeho pohádky se prolínají s žánrem sci-fi. V roce 1950 se oženil, později se mu narodil syn Ota a dcera Klára. V roce 1979 mu byl udělen titul zasloužilý umělec. Absolvoval mnoho zahraničních cest. Za tvůrčí činnost mu bylo v roce 1978 uděleno čestné občanství města Ostrova. V roce 1979 se Ota Hofman stal zasloužilým umělcem.
Hofmanovy knihy pro děti a příběhy ze života dnešní mládeže, dosáhly velké popularity nejen doma, ale i v cizině. Svědčí o tom překlady do patnácti jazyků a celá řada mezinárodních ocenění.

Dílo

*Pohádka o staré tramvaji (1962) – příběh o osamělém chlapci, který se spřátelí se starou vyřazenou tramvají Terezkou
*Klaun Ferdinand a raketa (1965) – sci-fi příběh o klaunovi, třech dětech a popleteném robotovi, který řídí raketu, v které všichni letí. Film získal mnohá ocenění na zahraničních filmových festivalech
*Pan Tau a tisíce zázraků (1974)
*Hodina mrtvých slonů (1969) – pohádka
*Králíci ve vysoké trávě (1962) – novela. Malý chlapec nedokáže sloučit své přirodětské projevy s pokřivenými vztahy mezi dospělými. Příběh končí tragicky.
*Útěk (1966) – povídka o vznikajícím příběhu dvou chlapců, kteří řeší svá pochybná provinění útěkem
*Červená kůlna (1974) – novela, která je obrazem hlubokého vztahu mezi starcem a chlapcem, kteří by jeden bez druhého byli v lidské společnosti osamělí
*Pan Tau – v roce 1966 vznikl první příběh o postavičce Pana Tau. Za dalších několik let bylo natočeno 33 dílů. Režisérem všech příběhů o Panu Tau byl Jindřich Polák, Hofmanův dlouholetý spolupracovník a blízky přítel. Poslední příběh vznikl v roce 1988. Seriál o kouzelném pánovi s buřinkou a deštníkem byl populární v celé řadě dalších zemí. Zvláště pak v Německu, které se také podílelo na natáčení.
*Návštěvníci (1981) – patnáctidílné vyprávění o několika mimozemšťanech poznávajících lidský svět