Jánský, Filip

posted in: Výročí | 0

 

* 4. září 1922, Praha, Československo

+ 20. srpen 1987, Praha, Československo

 

Český spisovatel.

Vlastním jménem Richard Husmann. Jako nadšený skaut se okamžitě po německé okupaci zapojil do odboje v organizaci Obrana národa, jíž byl v létě 1939 vyslán se zpravodajským posláním do Německa; odtud se dostal do Belgie a Francie. Tam jako řada dalších Čechoslováků, odcházejících do zahraničí bojovat proti nacismu, musel vstoupit do cizinecké legie; po vypuknutí války přešel do československých jednotek, s nimiž byl po pádu Francie evakuován do Velké Británie. Tam se stal příslušníkem čs. 311. bombardovací perutě Royal Air Force jako zadní střelec; roku 1944 přešel do SSSR k 3. československému bitevnímu leteckému pluku. Několikrát byl v boji raněn. Po válce byl zaměstnán na ministerstvu dopravy, ale v roce 1948 byl propuštěn a jistou dobu musel pracovat jako pomocný dělník.

Dílo

Hned jeho debut
*Nebeští jezdci (1964) dosáhl mimořádné popularity, byl vydán slovensky, maďarsky, rumunsky, ale i ve Velké Británii a západním Německu a v roce 1968 zfilmován režisérem Jindřichem Polákem.
Jánského následující, podstatně méně známé knihy rovněž čerpají z jeho životních zkušeností nebo leteckého prostředí (dobové podtituly podle katalogu Národní knihovny).
*Hrušňová alej (1970) – příběh gymnazisty, který po okupaci utíká za hranice
*Silvestrovská noc (1977) – „téměř detektivní román pro letecké fanoušky“, o havárii na bratislavském letišti roku 1936
*Pevnost v poušti (1982) – „román z prostředí cizinecké legie“, hrdinou je opět český utečenec na konci 30. let
*Zkouška důvěry (1985) – „soubor leteckých povídek ze západní i východní fronty“
*Vzpomínky nebeského jezdce (1999, zpracoval Jindřich Drebota) – autobiografické materiály a fotografie z pozůstalosti