Kisch, Egon Erwin

posted in: Výročí | 0

 

* 29. duben 1885, Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko

+ 31. březen 1948, Praha, Československo

 

Český novinář a spisovatel.

Narodil se ve velmi tradiční židovské rodině v pražském domě U Dvou zlatých medvědů. I přesto byl ale dokonalým kosmopolitou a světoběžníkem. Pohyboval se stejně dobře v pražských šantánech jako v nejvyšší společnosti, v převleku za muslima podnikl pouť do arabské Mekky, v Dánsku se učil klaunem, pracoval jako potápěč atd. Kisch byl přesvědčením komunistou, ovšem ve všech svých reportážích se držel kréda, že: „Reportér nemá tendence, nemá co ospravedlňovat a nemá stanoviska.“ Studoval techniku, germanistiku a později žurnalistiku. Již před 1. světovou válkou přispíval do některých pražských novin. Za války sloužil v Srbsku, Rusku, Uhrách a Vídni. Z Vídně do Prahy se pak vrátil až v roce 1920, kde se dále věnoval tvůrčí činnosti, a to jak žurnalistice, tak divadelní avantgardě – spolupracoval například s E. A. Longenem a J. Haškem. Už v roce 1922 ale Prahu opět opouští a stěhuje se do Berlína. Zde se věnoval jednak dopisování pro Lidové noviny a další tiskoviny, ale především cestování. Z těchto cest pochází díla jako Caři, popi, bolševici, Americký ráj a Tajná Čína. Také se účastnil španělské občanské války. V prosinci 1939 musel kvůli svému původu uprchnout z Evropy, odchází tedy nejprve do USA a poté do Mexika. V březnu 1946 se již těžce nemocný vrátil do Prahy, ale plánovanou knihu o poválečném Československu už nestihl dokončit.

Dílo

Byl pražský německy píšící reportér a spisovatel židovského původu, velmi známý také svojí přezdívkou Zuřivý reportér (der rasende Reporter). Byla to právě jeho touha být u všeho, pokaždé „při tom“, a vše vyzkoušet, která mu tuto přezdívku přinesla.

*Pasák, 1914 – na svou dobu odvážný román, naturalistický
*Z pražských uliček a nocí, 1911 – sbírka črt
*Zapovězené lokály
*Pražské obrázky, 1913
*Temnou Prahou, 1914
*Pražská dobrodružství, 1920
*Nanebevstoupení Tonky Šibenice, 1921 – povídka, úspěšně zdramatizováno Emilem Arturem Longenem, kabaret Revoluční scéna 1920-1923, další zpracování: Ludvík Aškenazy: Pravdivý příběh Antonie Pařízkové, lehké holky s dobrým srdcem (z pozůstalosti, zfilmováno 2001, režie Jindřich Mann)
*Pražský pitaval, 1931 – kriminalistické studie
*Zuřivý reportér
*Tržiště senzací, 1942
*Srostlé sestry, Akropolis 1998, ISBN 80-85770-63-6 – sbírka reportáží

Cestopisná díla

*Přistání v Austrálii
*Americký ráj, 1928
*Caři, popi, bolševici, 1927
*Tajná Čína, 1933