Kosina, Antonín

posted in: Výročí | 0

 

* 9. listopad 1849, Horní Jelení, Čechy

+ 4. června 1925 Lomnice nad Popelkou, Československo

 

Český učitel, básník a spisovatel. Vyučoval na měšťanských školách v Mladé Boleslavi a Lomnici nad Popelkou. Je autorem několika básnických sbírek a dalších knih pro mládež.

Narodil se v obci Horní Jelení u Vysokého Mýta 10. listopadu 1849. Vystudoval gymnázium v Hradci Králové a po maturitě se r. 1870 přihlásil na bohoslovecký seminář. Po roce a půl ale ztratil zájem o kněžské povolání, odešel ze semináře a nastoupil do zaměstnání jako podučitel v Náchodě. Přitom pokračoval v odborné přípravě. Roku 1873 složil v Praze zkoušky pro základní školy, o dva roky později i pro školy měšťanské v oboru gramatickém a na jejich základě získal učitelské místo v měšťanské dívčí škole v Mladé Boleslavi. Později se stal ředitelem školy v Lomnici nad Popelkou a v tomto městě zůstal i po odchodu do důchodu. Zemřel tam 4. června 1925, pohřben byl na místním hřbitově.

Dílo

Zájem o literaturu projevoval už jako gymnazista. Během studia na semináři publikoval několik básní — náboženské v časopise Blahověst a milostné v časopise Hradečan.
*Smrt zrádcova
*Víra
*V chaloupce
Na jeho další rozvoj měl vliv ředitel náchodské školy Jan Karel Hraše. Na jeho podnět začal psát články do časopisů Beseda učitelská, Česká škola, Komenský, Budečská zahrada a Naší mládeži. Přispěl také do almanachu Kytice. Jeho básnická i prozaická tvorba je určena především dětem a mládeži.[1]

Knižně vyšlo

*Kvítí luční (1874)
*Ze zpěvů vlasteneckých (1876)
*Povídky, pohádky a obrázky (1877)
*Z dob slávy řecké : dějepisné obrázky (1877)
*Z lásky ku vlasti : dějepisné obrázky (1878)
*Po válkách perských : dějepisné obrázky (1879)
*Malý gratulant : původní blahořečenky (80. léta)
*Vínek veršův (1881)
*Kytička veršů výpravných (1882)
*Chudobinky (1884), sbírka básní pro mládež, ilustroval Karel Krejčík
*Pod lipou : veršované obrázky (1885)