Lambert, Eric

posted in: Výročí | 0

 

* 19. leden 1918, Londýn, Anglie

+ 16. duben 1966,

 

Anglo-australský spisovatel.

Narodil se v Londýně, jeho rodiče se brzy přestěhovali do Austrálie, kde prožil své mládí.
Za druhé světové války bojoval jako dobrovolník australské armády na Středním východě a později na japonské frontě. Byl zajat a dostal se do japonského zajateckého tábora Čangi.Byl členem Komunistické strany Austrálie.

Dílo

*Dvacet tisíc zlodějů – 1951, zachycuje zde pohled australských vojáků na boje na Středním východě. Dále zde líčí reálnou situaci – napětí mezi důstojníky a vojáky.
*Veteráni – 1954, navazuje na knihu Dvacet tisíc zlodějů, australští vojáci jsou staženi ze Středním východu domů do Austrálie, který je díky vlivu příchozích Američanů úplně jiným světem než ze kterého odešli. Z rozčarování ze situace doma je vytrhne opětovné nasazení, tentokrát v džunglích na ostrovech v Pacifiku.
*Ballarat – dva díly
*Delfín
*Dlouhá bílá noc – román se odehrává v Austrálii 7 let po válce a retrospektivně se vrací do válečné vřavy na Středním východě. Je postaven na vzájemném kontrastu proplétajících se časových rovin: retrospektivy válečného příběhu a jeho obrazu v dramatické přítomnosti i v osudech a osobních tragédiích zúčastněných postav. Pečlivě gradovaný děj kulminuje právě v dlouhé bílé noci, pod jejímž úplňkem se v zuřivém boji odkrývá pravá podstata lidských hodnot, povah i charakterů.
*K slávě odsouzeni – autor pro svůj román čerpá z vlastních válečných zkušeností prožitých během druhé světové války v bitvě u Alameinu. Kniha je příběhem australského bojového 55. praporu, jeho velitele Victora Kirka, dravého seržanta Doca Homea, skeptického Christyho zvaného Corpus, jemného humanisty Pascoea a všech těch vojáků, o nichž se později říkalo: „Osedlali si smrt jako doma svého koně.“
*Ostrov Fulakona
*Temná hlubina