Lloyd, Alexander

posted in: Výročí | 0

 

* 30. leden 1924, Filadelfie, Pensylvánie, USA

+ 17. květen 2007, Drexel Hill, Pensylvánie, USA

 

Americký spisovatel.

Jeho otec byl makléřem. Jeho rodina byla zasažena Světovou hospodářskou krizí, Alexander přesto kupoval knihy u Armády spásy, a tak se seznámil např. se Shakespearem, Dickensem nebo Twainem. V patnácti se rozhodl stát se spisovatelem, jeho rodiče však chtěli, aby pracoval v bance. Tato zkušenost inspirovala jeho první knihu, satiru And Let the Credit Go (1955). Studoval na Upper Darby High School a pak na Haverford College (ačkoli studium po prvním semestru ukončil.) Stal se členem americké armády, považoval to za lepší způsob, jak získat zkušenosti, než jakoukoli školu. Po válce navštěvoval univerzitu v Paříži, setkal se tam se svou budoucí ženou Janine Denni. Vzali se v roce 1946 a brzy se odstěhovali zpět do Filadelfie. Alexander zemřel pouhé dva měsíce po smrti své ženy. Je pochován v Drexel Hill.

Dílo

Alexander psal zpočátku převážně literaturu pro dospělé a překládal. Během té doby napsal i dvě biografie určené pro dětské čtenáře
*August Bondi
*Aaron Lopez.
První úspěch slavil Alexander po vydání první dětské knihy
*Time Cat(1963).
Česky vyšla jeho pětidílná série fantasy knih nazvaná
*Kroniky Prydainu (anglicky The Chronicles of Prydain), která se inspiruje velšskou mytologií. Díly jsou nazvány:
– Kniha tří zjevení (anglicky The Book of Three 1964)
– Černý kotel (anglicky The Black Cauldron 1965)
– Hrad Llyr (anglicky The Castle of Llyr 1966)
– Taran poutník (anglicky Taran wanderer 1967)
– Král králů (anglicky The High King 1968). Jejich hlavní postavou je pasáček vepřů Taran a během děje můžeme pozorovat jeho přerod z chlapce v muže. Jeho další důležitou postavou je všude přítomný Gurgi a princ Gwydion, který Taranovi pomáhá v jeho cestách.