Mahen, Jiří

posted in: Výročí | 0

 

* 12. prosinec 1882, Čáslav, Rakousko-Uhersko

+ 22. květen 1939, Brno, Protektorát Čechy a Morava

 

Český básník, novinář, dramaturg, knihovník, režisér a divadelní kritik.

Vlastním jménem Antonín Vančura. Narodil se v rodině evangelického pekaře jako jeden z třinácti potomků. Ve svém životě používal hodně pseudonymů – například Zelená maska, Joe Smetana… Brzy odešel do Prahy studovat češtinu a němčinu. Postupně se přidal ke skupině anarchistů a buřičů sdružených kolem časopisu Nový kult, který vydával S. K. Neumann. Školu nedokončil, odstěhoval se do Brna, kde se stal redaktorem Lidových novin. Psal povídky, básně, dramata, romány a filmové scénáře. Rád experimentoval s poetismem a surrealismem. Pro jeho nespoutanou fantazii ho nazývali českým Lautréamontem. Jeho tvorba nutí čtenáře k zamyšlení. Ve většině svých děl dospívá k otázkám smyslu života. Jeho hrdinové touží po svobodě a spravedlnosti. Ve svém díle se také potýká se skepsí.
Později se jeho životní stav zhoršuje. Na jaře roku 1939 začíná okupace a blížící se válka. V květnu se vrací ze zdravotní dovolené a znovu se pouští do práce. Častěji se však ozývá básníkovo nemocné srdce. Svůj život ukončil sebevraždou, čímž reagoval na okupaci.

Dílo

Jeho lyrická tvorba je spojena s životním postojem tzv. generace anarchistických buřičů. Jeho pozdější tvorba byla ovlivněna impresionismem.

Poezie

*Plamínky
*Duha
*Tiché srdce
*Balady
*Rozloučení s jihem
*Požár Tater

Próza

*Kamarádi svobody – román
*Podivíni
*Rybářská knížka
*Měsíc
*Nejlepší dobrodružství
*Díže

Pro děti

*Co mi liška vyprávěla
*Dvanáct pohádek

Literatura zabývající se divadlem

*Před oponou
*Režisérův zápisník

Drama

*Jánošík
*Nebe, peklo, ráj
*Mrtvé moře
*Generace
*Dezertér
*Ulička odvahy
*Nasredin čili Nedokonalá pomsta
*Husa na provázku – libreta