Marlowe, Christopher

posted in: Výročí | 0

 

* 23. únor 1564, Canterbury, Kent, Anglie

+ 30. květen 1593, Londýn, Anglie

 

Anglický dramatik a básník.

Narodil se v rodině ševce. Neměl tedy nejlepší vstupní podmínky do života a pro studium, nicméně díky své snaze a vysokému intelektu se dostal až na universitu v Cambridge, kde studovat teologii. V rozličných historických pramenech se o něm lze dočíst, že byl velmi inteligentní a talentovaný student, ale stejně tak flamendr, bohém a rváč. Stejně jako okolo Shakespeara se i okolo Marlowa množí dohady o jeho údajné homosexualitě, které však nejsou ničím potvrzené a může jít jen o pouhou fámu a sklon současné doby přisuzovat všem velkým umělcům když už ne rovnou homosexuální, tak alespoň nevyhraněnou sexuální orientaci. Objevují se také informace o tom, že Marlowe byl agentem britské tajné služby, kterou ale měl sám často zrazovat, a fungoval jako udavač a vyzvědač. Byl to člověk bouřlivé povahy a ateista, jehož život ukončil vrah. Za svůj krátký život toho Christopher Marlowe stihl mnoho. Byl členem tajného spolku soustředěného kolem sira Waltera Raleigha. O členech tohoto spolku se proslýchalo, že nemají daleko k černokněžnictví a satanistickým praktikám. Stal se špiónem ve službách Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Za jeho předčasnou násilnou smrtí v hospodské bitce stály pravděpodobně politické důvody.

Dílo

Marlowova tvorba se započíná roku 1587, kdy byla uvedena jeho první velká hra
*Tamerlán Veliký. Toto drama se vyznamenává ve vyzdvižení blankversu jako prostředku k vyjádření pocitů postav na vysokou úroveň dramatického umění, čehož v pozdějších letech využil i Shakespeare, jenž jakoby nastupoval po Marlowovi.
Další hrou s tématem hrdiny-světovládce je
*Maltský Žid.
Hrou z prostředí machiavelské politiky plnou drobných drastických scén je
*Masakr v Paříži.
Následovaly hry
*Eduard II. a
*Dido, královna Kartága.
Nejspíše poslední hrou, kterou Marlowe napsal na sklonku svého krátkého života, je
*Tragická historie o doktoru Faustovi. Někteří odborníci se však domnívají, že tato hra byla napsána v pořadí jako druhá (tedy po Tamerlánovi Velikém), případně že byla dokonce Marlowovou prvotinou. V tomto ohledu se diskutuje o letech vzniku 1589, 1588, či dokonce datu ještě dřívějším.