Marshall, Alan

posted in: Výročí | 0

2. květen 1902, Noorat, Victori, Austrálie

+ 21. leden 1984, Melbourne, Austrálie
 

Australský spisovatel.

V šesti letech onemocněl obrnou. Ačkoli byl díky nemoci invalidní, zapojil se plně do života, vystudoval a věnoval se spisovatelské dráze. Je držitelem celé řady ocenění – Řád Británie, v Sovětském svazu získal Řád za přátelství mezi národy. V Austrálii získal Řád za služby literatuře Austrálie a Čestný doktorát právních věd. Měl vřelý vztah k Československu. Od roku 1965 dopisoval s Boženou Foltýnovou, kterou zaujalo jeho dílo a o svých pocitech mu napsala. V roce 1972 přijel Marshall do Prahy, kde se s Boženou Foltýnovou osobně setkal.

Dílo

Alan Marshall je považován za jednoho ze zakladatelů povídky v australské literatuře. Ve svých dílech se zaměřil především na problematiku venkova. Orientací na domácí látky a prostřednictvím realistické metody podání přispěl k vytvoření specifického australského literárního umění.

Autobiografická trilogie

*Už zase skáču přes kaluže – 1955, biografická próza, kniha je nesouvislým příběhem autorova dětství, kdy ho krutě zasáhla dětská obrna a on ochrnul na obě nohy. I přes svoje postižení se snažil dělat vše jako ostatní děti – závodil v běhu s ostatními, učil se plavat na rybníku, jezdil na koni. Román byl zfilmován režisérem Karlem Kachyňou.
*To je tráva – 1962
*V mém vlastním srdci – 1963, autor v autobiografickém románě popisuje příhody a zkušenosti ze svého života, když mu bylo přes dvacet let.

Další dílo

*To je můj lid – 1944, sbírka povídek z australského venkova
*Lidé pradávných časů – 1952, soubor povídek. Marshall byl odborným znalcem života a zvyků domorodých obyvatel Austrálie. Za pobytu mezi nimi zachytil jejich mýty a pohádky. Literárně je zpracoval a připravil tak čtenáři zajímavou četbu. Zpřístupnil myšlenkový svět „lidí pradávných časů“, žijících dosud způsobem lidí prvobytně pospolného řádu.
*Jak to jde Andymu – 1956, sbírka povídek z autralského venkova