* 5. srpen 1850, Chateau, Francie
+ 6. červene 1893, Paříž, Francie
Francouzský spisovatel.
Jeho otec byl příslušníkem šlechtického stavu. Po rozvodu rodičů žil s matkou v rodné Normandii. Jeho studium práv v Paříži přerušila prusko-francouzská válka, v níž bojoval. Po válce odešel do Paříže, kde přijal místo úředníka na ministerstvu námořnictví a kolonií.Nad jeho literárními začátky bděl spisovatel Flaubert, který se znal od dětství s jeho matkou. Ten ho také seznámil s jinými spisovateli, např. se Zolou nebo Turgeněvem.
Po zhoršení finanční situace rodiny pracoval od roku 1872 jako úředník na různých ministerstvech. Od roku 1882 se jako úspěšný autor mohl již zcela věnovat literatuře.
Okamžitý úspěch povídky Kulička uveřejněné ve Večerech médanských, předurčil jeho uměleckou dráhu prozaika. V krátkém, ale velmi plodném tvůrčím období let 1880 – 1891 napsal přes tři sta povídek, šest románů, tři divadelní hry a tři cestopisy. Kromě toho také stovky studií, předmluv, novinových článků a kronik.
Od konce 80. let se u autora navzdory výborné fyzické kondici i aktivnímu sportování začaly projevovat příznaky duševní choroby. Zemřel na progresivní paralýzu v psychiatrické léčebně v Paříži 6. července 1893.
K nejčastějším tématům Guy de Maupassanta patří láska, příroda a sport, život na normandském venkově, každodenní život pařížského měšťanstva a úředníka, prusko-francouzská válka z roku 1870, ale často také hrůza, strach a šílenství.
Dílo
*Kulička, 1880 – asi nepopulárnější Maupassantova povídka z prostředí prusko-francouzské války. Ústřední postavou je prostitutka Elisabeth Rousset, zvaná Kulička, jež zachrání občany městečka tím, že poskytne služby pruskému důstojníkovi. I přes tento „hrdinský čin“ jí ostatní neustále pohrdají. Objevuje se však rozpor, kdo je mravnější a větší vlastenec: prostitutka, která se obětovala, nebo „slušní“ lidé, kteří se snaží vše jen přežít?
*Slečna Fifi, 1882 – opět z prusko-fracouzské války, zobrazuje barbarské chování pruských vojáků.
*Miláček, 1885 – společensko-kritický román, v němž si mladý novinář za pomoci své přitažlivosti buduje kariéru využíváním žen. Nakonec se cílevědomý mladík dostává až do pařížských šlechtických kruhů.
*Příběh jednoho života (1883) – příběh ženy, která se nakonec vyrovná se svým smutným osudem, je zasazen do prostředí normandského venkova.
*Mont-Oriol, 1887 – popisuje na pozadí intimního milostného příběhu dravé podnikatelské aktivity související s objevem léčebného pramene.
*Domácí mír – byla poprvé uvedena v roce 1893