Miller, Arthur

posted in: Výročí | 0

 

*17. říjen 1915, New Jack City, New York, USA

+10. únor 2005, Connecticut, USA

 

Významný americký dramatik a esejista.

Arthur Miller byl významný americký dramatik a esejista. V letech 1956 – 1961 byl manželem Marilyn Monroe.
Arthur Miller patřil mezi autory, kteří se programově snažili rozbít představy o Americe jako o ráji. V padesátých letech se stal terčem útoků Výboru pro neamerickou činnost, vedeného senátorem Josephem McCarthym. Odmítnul prozradit jména svých přátel, kteří byli podezřelí ze sympatií ke komunismu. Později se angažoval ve prospěch uvězněných spisovatelů v nesvobodných zemích, byl také předsedou Mezinárodního PEN klubu.
Jeho společenskokritické hry jsou zpočátku psány klasickou formou, byl ovlivněn H. Ibsenem. V pozdějších hrách spojil realismus a symbolismus do expresívní formy.

Divadelní hry

*Ohnisko nenávisti 1945
*Všichni moji synové 1947
*Smrt obchodního cestujícího 1949, (získal za ni Pulitzerovu cenu). Hlavním hrdinou je Willy Loman, člověk, který naplnil americké sny mít (ve smyslu vydělat) peníze a úspěch. Dílo se odehrává v okamžiku, kdy ho opouštějí síly, tím se stává nevýkonným a firma ho propouští. Nakonec spáchá sebevraždu (autonehoda), aby vyplacením pojistky umožnil svým dědicům úspěšný start. Hra je kritikou americké (západní) společnosti.
*Hrdelní pře
*Zkouška ohněm 1953, (česky i pod názvem Čarodějky ze Salemu). Tématem této hry je salemský proces proti čarodějnicím (konec 17. stol.). Hra se však dotýkala dění v USA, kde probíhalo vyšetřování Výboru pro neamerickou činnost, Miller byl také odsouzen za pohrdání soudem.
*Pohled z mostu 1955
*Vzpomínka na dva pondělky 1955
*Mustangové 1961, dílo bylo použito jako filmový scénář (hlavní role Marilyn Monroe) – stejnojmenný snímek Mustangové, autor tvrdí, že nejde ani o scénář ani hru, ani román. Tvrdí, že pouze radí kameře, hercům atd. co mají dělat. Toto dílo potvrzuje spjatost literatury a filmu. Miller se zde zabývá tématem odchytu divokých koní, kteří jsou pak prodáváni řezníkům a dělají se z nich konzervy pro psy. Autor se ani tak nezabývá koňmi, ale lidmi živící se tímto řemeslem. Český překlad této povídky vyšel pod názvem Ztracenci.
*Po pádu 1964 – tato hra obsahuje autobiografické prvky, hrdina se zde snaží překonat životní krizi.
*Incident ve Vichy 1964
*Cena 1968
*Arcibiskupův strop 1977 (odehrává se v komunistickém Československu)
*Americké hodiny 1980