Nestroy, Johann Nepomuk

posted in: Výročí | 0

 

* 7. prosinec 1801, Vídeň, Rakousko

+ 25. květen 1862, Graz, Rakousko

 

Rakouský herec českého původu, zpěvák, dramatik a satirik.

Johann Nepomuk Eduard Ambrosius Nestroy byl synem advokáta českého původu.
Studoval práva ve Vídni, záhy působil jako operní pěvec a herec ve Vídni, Amsterodamu, Brně a Štýrském Hradci. Komický talent prokázal v Theater an der Wien od roku 1831; tehdy začal psát komedie. Od roku 1846 působil v Leopoldstadtském divadle. V letech 1854 až 1860 byl jeho ředitelem. V letech 1861 – 1862 žil ve Štýrském Hradci a v Bad Ischl. Byl oblíbeným hercem.

Dílo

Byl největším rakouským dramatikem 19. století a představitelem lidového vídeňského dramatu. Byl mluvčím maloburžoazních revolučních nálad a kritikem současné společnosti. Hry založené mimo jiné i z cenzurních důvodů na improvizaci zaměřoval proti metternichovskému režimu; byl za to často pokutován. Napsal 83 her, na pozadí všedního dne vykreslil se satiristickou nadsázkou bezcharakterního šosáka, degenerovanou šlechtu a rozpory doby. Vložené písně podtrhují lidový ráz. Tak je tomu i ve slavné hře
*Zlý duch Lumpácivagabundus anebo Ludrácký trojlístek, kde autor zdůrazňuje sílu lidské moudrosti. Úspěšná byla i hra
*Chce mít svou švandu aneb Kupečtí mládenci v hlavním městě
*Talisman. Revoluční fraška Svoboda v Kocourkově je nesena demokratickým duchem.

Nestroy ovlivnil řadu dramatiků, například Horvátha, Dürrenmatta. Podle Nestorye byla vytvořena řada her i v češtině – například Rozpustilé holky ve škole, Teta z Bruselu, Komedie z kornoutu. Velmi úspěšná byla montáž Nestroyových her Provaz o jednom konci.