Nový, Karel

posted in: Výročí | 0

 

* 8. prosinec 1890, Benešov, Rakousko-Uhersko

+ 23. listopad 1980, Praha, Československo

 

Český spisovatel a novinář.

Karel Nový, vlastním jménem Karel Novák se narodil se v chudé rodině pekaře. Nedokončil střední školu a pracoval jako novinář.
V letech 1952-1956 byl šéfredaktorem Státního nakladatelství dětské knihy.
Zapojil se do protifašistického hnutí za druhé světové války kdy bojoval na frontě, byl zajat a odveden do koncentračního tábora KLETTENDORF.
Do literatury vstoupil poeziemi a drobnými liryckými prozami.
Psal i válečnou literaturu, například Sarajevský atentát.

Dílo

Jeho tvorba bývá řazena do kritického realismu, často se zabýval sociální tematikou. Lze říci, že jeho díla jsou jakýmsi opakem ruralismu.
*Městečko Raňkov – 1927, hlavní postavou je pekař Vlk, který je obdobou Vančurova Pekaře Jana Marhoula. Tento román byl později přepracován na Plamen a vítr.
*Plamen a vítr – 1959, přepracované Městečko Raňkov, zabývá se problémem střetnutí denní reality a ideálů. Stojí na straně mládí.
*Železný kruh – trilogie, popisující život cihlářů, chalupářů a lamačů kamene na Benešovsku. Z oblasti, kde žijí, chce arcivévoda udělat oboru, proto se snaží vyhnat její obyvatele. Osudy těchto obyvatel líčí na rodině Tratilově, především na jejich synovi Jaromírovi. Závěr knihy je šťastný, Jaromír se vrací z války, ožení se a
působí jako učitel. Jednotlivé díly této trilogie:
-Samota Křešín – 1927
-Srdce ve vichru – 1930
-Tváří v tvář – 1933
*Atentát – (později vyšlo pod názvem Sarajevský atentát), 1935, tento román se pokouší zobrazit srbské atentátníky (Principa a Čabrinoviče) jako vlastenecké hrdiny. Z románu je cítit, že autor sympatizuje s atentátem na Ferdinanda d´Este.
*Rytíři a lapkové (později pod názvem Železo železem se ostří) 1940, román o mladém Žižkovi a jeho boji s Rožmberky.
*Chceme žít
*Zaváté stopy
*Zahořklé úsměvy

Pro mládež

*Rybaříci na modré zátoce – 1936
*Potulný lovec – 1941