Pratchett, Terry

posted in: Výročí | 0

 

* 28. duben 1948, Beaconsfield, Buckinghamshire , Anglie

+ 12. březen 2015,

 

Anglický prozaik, divadelní dramatik, filmový scenárista.

Pratchett se narodil v Beaconsfieldu v anglickém hrabství Buckingham Davidovi a Eileen Pratchettovým. Své vzdělání připisuje High Wycombe Technical High School a Beaconsfieldské veřejné knihovně.
Prvním vydaným dílem byla krátká povídka The Hades Business (Kšeft v Hádesu), uveřejněná v jeho školním časopise když mu bylo 13 a poté, v roce 1963, znovu v časopise Science Fantasy, za což obdržel 14 liber. Druhá uveřejněná práce se jmenovala Night Dweller (Noční tvor) a objevila se v 156. čísle časopisu New Worlds v listopadu 1965.
Po odchodu ze školy v roce 1965 získal práci v místních novinách Bucks Free Press a později působil v několika dalších regionálních novinách v jihozápadní Anglii včetně Western Daily Press a Bath Chronicle.
V tomto novinářském období byl vyslán udělat interview s Petrem Bander van Durenem, jedním z ředitelů malého vydavatelství, kde právě vycházela nová kniha. V průběhu rozhovoru se zmínil, že sám napsal knihu The Carpet People (česky Kobercové). Ta byla nakonec vydána v roce 1971 a slavnostně představena v oddělení koberců obchodního domu Heal’s na Tottenham Court Road v Londýně.
V roce 1980 se Pratchett stal tiskovým mluvčím elektrárenské společnosti Central Electricity Generating Board, kde v jeho působnosti bylo několik jaderných elektráren. Později vtipkoval o tom, že předvedl svůj smysl pro dokonalé načasování, protože změna zaměstnání následovala brzy po jaderné havárii v elektrárně Three Mile Island v Pensylvánii v USA.
Práci pro CEGB opustil v roce 1987, kdy začal vydělávat víc peněz příležitostným psaním. To mu umožnilo zvýšit tempo a ve svém nejproduktivnějším období napsat dvě knihy ročně.
V roce 1998 obdržel Řád britského impéria v hodnosti Officer za službu literatuře. Se sobě vlastní ironií to komentoval prohlášením ve smyslu „mám podezření, že ‚službu literatuře‘ prokážu, když se zdržím dalších pokusů nějakou napsat“. V roce 1999 mu byl udělen čestný doktorát literatury na universitě ve Warwicku.
Jeho dcera Rhianna Pratchett (narozena 1976) je autorkou fantasy a novinářkou.
Jako svoje záliby Pratchett uváděl „psaní, procházení, počítače, život“. Dobře je znám také díky své zvláštní zálibě v pokrývkách hlavy, což je vidět na zadních stranách obálek originálních vydání většiny jeho knih.
Ke konci roku 2007 bylo Pratchettovi diagnostikováno onemocnění Alzheimerovou chorobou.
1. ledna 2009 jej Alžběta II. jmenovala rytířem, díky čemuž může Pratchett používat titul sir.
V roce 2009 Pratchett oznámil, že hodlá podstoupit eutanázii předtím, než nemoc doroste do kritického stádia. 1. února 2010 byl vybrán, aby na toto téma přednesl přednášku Richarda Dimblebyho (od roku 1972 přednáší nějaká významná osobnost přednášku na aktuální téma). Přednáška se jmenovala Shaking Hands With Death (Potřást si rukou se smrtí / Smrtěm). Pratchett přednášku napsal, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu ji nemohl přednést osobně, místo něj ji proto přečetl Pratchettův přítel herec Tony Robinson (Baldrick ze seriálu Černá zmije).
Zemřel ve svém domě 12. března 2015.

 

Dílo

Fantastická literatura neobsahuje jen fantazii, ale jeho knihy jsou v první řadě zdařilými humoristickými romány. Často čtenáře i vzdělávají nebo se zaměřují na složité problémy. Některé romány ze Zeměplochy parodují historii populární hudby, vývoj novin nebo počátky filmového průmyslu. Pratchett nikdy nepopíral, že v tomto žánru existuje spousta schematických knih. Zároveň poukazuje na to, že žánr vzkřísil především J. R. R. Tolkien se svou trilogií Pán prstenů. Proto vytvořil zeměplošskou sérii. Zeměplocha byla reakcí na to, jak hloupá začala být fantastická literatura.
Kromě 34 titulů zeměplošské série napsal ještě trilogie pro děti o Nomech, příběhy pro dětské čtenáře o Toničce, které se také odehrávají na Zeměploše aj.
*Barva kouzel – 1983, první příběh z cyklu o Zeměploše. Děj se odehrává na ploché planetě, kterou nesou čtyři sloni stojící na zádech želvy plující vesmírem. Na této placce žijí kromě lidí i trpaslíci, mágové či vlkodlaci.
*Pravda – jeden z nejlepších příběhů ze Zeměplochy. Neuvěřitelný příběh o historii novinařiny a tiskového průmyslu. Knihtisk objevili trpaslíci.
*Dobrá znamení – humorná parodie na hororové snímky. Psáno spolu s Neilem Caimanem.
*Věda na Zeměploše – liché kapitoly jsou beletrické, sudé popisují vědecké objevy. Kniha byla napsána ve spolupráci s Ianem Stewartem a Jackem Cohenem.
*Futuristický průvodce po Lancere – jedna ze série zeměplošských map.
*Národ – jedna z knih, která nepatří do zeměplošské série.
*To nejlepší ze zeměplošských diářů – jde o výběr z diářů, které v Anglii každý rok vycházejí a pokaždé jsou věnovány jiné zeměplošské profesi.
*Zeměplošné inscenace, které uvedlo s velkým úspěchem pražské Divadlo v Dlouhé:
*Soudné sestry
*Maškaráda

Filmy

*Otec prasátek – 2007
*Barva kouzel – 2008
*Zaslaná pošta – 2010

Rukopis nového díla se má jmenovat Velké peníze nebo Nadělat peníze. Budou další příběhy Toničky a další zeměplošská kniha Raging Taxes, kterou Pratchet dopisuje.