Preissová, Gabriela

posted in: Výročí | 0

 

* 23. březen 1862, Kutná Hora, Čechy

+ 27. březen 1946, Jevany u Prahy, Československo

 

Česká spisovatelka, dramatička, dramaturgyně, představitelka realismu.

Rozená Sekyrová, podruhé provdaná Halbaertová.
Narodila v Kutné Hoře, ale její rodina se brzy přestěhovala na moravské Slovácko. Nejkrásnější dětství prožila v letech 1864 – 1871 v Plaňanech u nevlastního otce Josefa Váni. Na svou školní docházku v roce 1868 Gabriela Preissová vzpomíná: „Byla to divná škola, ta trojtřídka v Plaňanech. O soustavné vyučování se příliš nedbalo. Učitel bez zkoušek Eduard Pechold vyhrával s pomocníkem na muzikách a v zimě koledoval u rodičů dětí. Nejvíce se staral o práci na svém hospodářství. K ní si přibíral i školní mládež. Mnohdy zastupoval učitele jeho otec, který dětem vypravoval pohádky.“ V roce 1933 byla v plaňanském parku zasazena její lípa, jejíhož zasazení se osobně zúčastnila.
V letech 1871 – 1873 byla dána na vychování do dívčí školy v Praze. Bydlela u svého strýčka, archiváře a spisovatele F. Dvorského. Díky němu se seznámila s řadou českých spisovatelů a s vlasteneckým děním.
V osmnácti letech se provdala za Jana Preisse pokladníka hodonínského cukrovaru. V Hodoníně poznala dobře moravské Slovácko. Od roku 1890 žila v Oslavanech, v následujících dvou letech pobývala na statku Jelenik u Celovce v Korutanech. Zde se zajímala o život Slovinců.
V roce 1898 se přestěhovala do Prahy. O deset let později ovdověla a provdala se za plukovníka rakouské armády Adolfa Halbaerta, kterého následovala do Puly v Istrii.
Na konci 19. století si nechala postavit secesní vilu v Jevanech. V Jevanech u Prahy žila Gabriela Preissová až do roku 1946, kdy podlehla rakovině.
Za 1. světové války pomáhala ruským zajatcům v milovickém táboře. Ráda cestovala, a tak navštívila například Rusko, Halič, Francii a Itálii.

Dílo

Hlavním tématem v jejích dílech je vesnická tragédie, hlavní postavou bývá žena. Ve svých dílech kritizuje vliv majetku a peněz.
*Obrázky ze Slovácka – sbírka povídek, povídka Gazdina roba byla později přepsána jako divadelní hra
*Jaro v podzámčí – idylická hra, která měla ve Švandově divadle 50 repríz
*Čeledín a dcera ze statku
*Ideály
*Obrázky ze Slovácka
*Nové obrázky a črty
*Když hvězdy padaly
*Talmové zlato
*Porosené pavučiny
*Co vyprávěl život
*Její pastorkyňa – zhudebněna Leošem Janáčkem, tragedie ze Slovácka. Mladá žena čeká nemanželské dítě a její matka toto dítě zabije, aby se mohla nevlastní dcera výhodně vdát. Vše je ale prozrazeno.
*Gazdina roba – zhudebněna J. B. Foersterem; Tragický příběh švadleny Evy, která opustí muže a odejde s milencem za prací do Rakouska. V okamžiku, kdy pochopí, že se kvůli ní milenec nerozvede, tak se utopí v Dunaji.