* 22. prosinec 1639, La Ferté-Milon, Francie
+ 21. duben 1699, Paříž, Francie
Francouzský dramatik.
Byl synem písaře v solném mlýně. Ve třech letech se stal úplným sirotkem. Starala se o něj babička a tety. Od deseti let studoval v Port-Royalu. Roku 1653 odešel na kolej do Beauvais. Vrátil se roku 1655 a o tři roky později odešel do Paříže na roční pobyt na Harcourtskou kolej. Roku 1677 se oženil s Kateřinou Romanetovou, dcerou královského pokladníka z Amiens. Měli spolu sedm dětí. Dne 12. ledna 1673 se stal, na přání Ludvíka XIV., členem Francouzské akademie.Dílo
Byl jeden z „velké trojky“ francouzských dramatiků 17. století (spolu s Molièrem a Corneillem). Psal především tragédie, i když v jeho repertoáru je i jedna komedie. Náměty čerpal především z antiky. Snažil se vybírat takové, které by promlouvaly k problémům 17. století.
*Andromacha (1667) – tragédie, jejíž děj se odlišuje od původních řeckých mýtů. Byla předlohou opery (tragédie lyrique) Andromaque André Grétryho z roku 1780.
*Britannicus
*Berenika
*Bajazid
*Mithridates
*Ifigenie
*Faidra – nejznámější tragédie. Děj se odehrává ve starověkém Řecku. Král Theseus se podruhé ožení s mladou dívkou Faidrou, jeho syn Hippolytos to těžce snáší. Faidra je však do Hippolyta zamilovaná, ale snaží se své city potlačit. Faidra se dovídá o tom, že Theseus v cizině zahynul. Rozhodne se Hippolytovi vyznat ze svých citů, ale ten její návrhy odmítá. Nabídne mu, že se s ním podělí o athénský trůn. Theseus však mrtvý není a vrací se z ciziny. Faidřina chůva mu poví, že se Hippolytos pokusil zneuctít Faidru. Theseus ho okamžitě vyžene z domu. Poté se ještě obrací k bohům, aby potrestali zločin. Faidra si uvědomuje, že byl Hippolytos nařknut neprávem, vypije jed, ale předtím se ještě přiznává Theseovi, že byl oklamán.
*Ester
*Atalia