Rubeš, František Jaromír

posted in: Výročí | 0

 

* 16. leden 1814, Čížkov u Pelhřimova, Čechy

+ 10. srpen 1853, Skuteč, Čechy

 

Český právník a prozaik.

Pocházel ze sedmi dětí sládka malého pivovaru. Po smrti otce se s matkou přestěhovali do Kolína. Gymnázium vystudoval v Německém Brodě. Poté odešel do Prahy, kde začal studovat filozofii, a po dvou letech vstoupil do semináře. Příprava na kněžství mu však nevyhovovala, a tak se po odchodu stal vychovatelem, nejprve v Nové Bystřici a pak v Praze. Při tomto povolání studoval práva. Po jejich absolvování (v roce 1847) odešel jako syndikus do Načeradce (v bouřlivém revolučním roce 1848 ukrýval ve svém bytě v Nečeradské radnici J. V. Friče, stíhaného rakouskými policejními úřady). V roce 1850 se stal auskultantem zemského soudu v Kutné Hoře a koncem roku 1851 byl jmenován adjunktem ve Skutči. Svůj veřejný literární debut si odbyl v roce 1834 v Českých Květech. Spolu s přáteli Hajnišem a Filípkem založili humoristický časopis Paleček, který se stal základem Rubešovy tvorby, především jeho Deklamovánek. Už od roku 1851 trpěl zřejmě dědičnou plicní chorobou. Zemřel ve věku devětatřiceti let. Pamětní desky věnované památce Františka Jaromíra Rubeše lze najít v Nečeradci, Kolíně a Skutči.

Dílo

Jeho díla byla kritikou přijímána velmi dobře. Současníci jej nazývali českým Dickensem. Jeho nejslavnější dílo Pan Amanuensis na venku, aneb putování za novelou, se dočkalo zatím dvanácti vydání.

*Deklamovánky
*Deklamovánky a písně
*Dlouhá předmluva ku krátké povídce
*Dvě pověsti
*Harfenice
*Humoresky
*Humoristické novely
*Novely a humoresky
*Ostří hoši
*Paleček, milownjk žertu a prawdy
*Pan Amanuensis na venku aneb putování za novelou
*Povídky, pověsti a obrazy ze života
*Stoletý kalendář
*Tři humoresky
*Veselá předmluva k smutné povídce o jistém nešťastném bačkoráři, z něhož si nepříznivý osud ke vší jeho bídě naposledy ještě blázna udělal, ale přece to zas trochu napravil
*Vrabec a kůň