Saint-Exupéry, Antoine de

posted in: Výročí | 0

 

* 20. červen 1900, Lyon, Francie

+ 31. červenec1944, Středozemní moře

 

Francouzský prozaik, publicista a letec.

Pocházel ze šlechtické rodiny, ale přesto měl jako malý nedostatek peněz. Od dětství projevoval literární i výtvarné nadání a především zájem o letectví. Odmalička navštěvoval církevní školy, ale jeho cílem nebylo kněžské poslání, nýbrž námořní akademie, na kterou nebyl přijat. Propadl nejen z historie a zeměpisu, ale i ze slohové práce. V roce 1921 šel k leteckému oddílu ve Štrasburku. Byl přidělen do dílen, ale to ho nebavilo, protože chtěl létat. Po těžkém a dlouhém výcviku složil pilotní zkoušky, stal se stíhačem, ale brzy ho postihla nehoda, při které utrpěl zlomeninu lebeční kosti. Jako pilot byl zaměstnán u více leteckých společností a létal na různých linkách. Exotická prostředí, v nichž se ocitají jeho letečtí hrdinové z knih, znal velmi důvěrně, neboť létal na linkách Toulouse-Dakar, Casablanka-Timbuktu, Buenos Aires-Ohňová země. Pokusil se i o rekordní lety a několikrát havaroval. Začátkem roku 1923 šel do civilu a načas se stal úředníkem, což pro něj byla naprosto ubíjející práce. V tomto období se začal věnovat psaní. Konal přednášková turné, psal reportáže. Literární a publicistické činnosti se věnoval již od dvacátých let. Za druhé světové války, do které se sám přihlásil, zahynul při průzkumném letu, pravděpodobně nad Středozemním mořem nedaleko Korsiky.

Dílo

Psal humanistické příběhy, k nimž čerpal náměty ze svých zkušeností pilota a ředitele letišť. Svět vidí pohledem člověka žijícího v blízkosti ohrožení. Jeho příběhy jsou prostoupeny filozofickými úvahami o smyslu lidského života.
*Kurýr na jih – 1928, román, který autor napsal v Africe, kde byl v té době ředitelem pouštního civilního letiště.
*Noční let – 1931, román čerpá z jeho zkušeností ředitele společnosti Aeroposta Argentina, která dopravovala poštu na první velké jihoamerické letecké lince.
*Země lidí – 1939, próza, která je souborem osmi statí a vzpomínek na zavádění prvních poštovních linek mezi Evropou a severní Afrikou, na průzkumné lety přes Saharu, Andy a Atlantský oceán, na havárie i život v poušti.
*Válečný pilot – 1942, próza vydává svědectví o hrdinství konkrétních příslušníků letky 2/33.
Citadella – 1948 (posmrtně), nedokončená próza, která měla být filozofickým souhrnem jeho názorů a zkušeností.
*Malý princ – 1943, Saint – Exupéry proslul jako autor filozoficko – pohádkové alegorie – pohádky, kterou vypráví pilot ztroskotaného letadla. Je souborem autorových reflexí o nejzávažnějších otázkách přátelství, moudrosti, života a smrti.