Souček, Ludvík

posted in: Výročí | 0

 

* 17. květen 1926 Praha, Československo

+ 26. prosinec 1978 Praha, Československo

 

Český lékař, spisovatel a redaktor.

V Praze Bubenči studoval na tamním gymnáziu. V roce 1944 byl totálně nasazen v Praze Libni u ČKD. Střední školu dokončil a odmaturoval až v roce 1945.Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy (1951) a stal se zubním asistentem a později zubařem. V letech 1954 – 55 působil u zdravotnického útvaru v Koreji, poté pracoval jako zubař v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích, dále na ministerstvu národní obrany. Brzy se však začal věnovat literatuře, přitom působil v roce 1971 i jako redaktor Československé televize, v letech 1971 – 76 v nakladatelství Albatros. Ludvík Souček si vydobyl přízvisko „český Däniken“ tím, jak se zaměřoval na nejrůznější záhady a hypotézy o návštěvě obyvatel jiných planet apod. Miloval fotografování a napsal o něm několik knih. Byl často kritizován za svou práci na ÚV KSČM (1968). Existují spekulace o lékařských pokusech na válečných zajatcích v Koreji, kde sloužil, a bez spekulací nezůstává ani jeho smrt. Získal mnohá ocenění. Prodělal řadu infarktů. V roce 1976 odešel ve svých 50 letech do invalidního důchodu. Rok poté byl vyznamenán titulem zasloužilý pracovník kultury.

Dílo

Ludvík Souček byl nejen přívržencem sci – fi ve vlastní tvorbě, ale také jejím propagátorem. Viděl v ní literaturu, která má velké možnosti působit na čtenáře, dává prostor fantazii i poznání.
*Tušení stínů – 1978
*Tušení souvislosti – 1978
Oba svazky patří k nedokončenému triptychu. Soustřeďují se k námětům vzniku a vývoje civilizace, původu člověka, kosmologie, života na jiných planetách a návštěv z nich na Zemi apod.
*Po stopách bludiček – 1992, dochovaná část třetího svazku zamýšleného triptychu.
Další autorova tvorba obsahuje asi čtyřicet svazků. Převažují v ní knihy non fiction, dobrodružné romány se silnou účastí prvků science fiction. Jsou určeny především mládeži.

Trilogie

*Cesta slepých ptáků – 1964
*Runa Rider – 1967
*Sluneční jezero – 1968

*Krotitelé ďáblů
*Případ jantarové komnaty
*Případ baskervilského psa

Povídkové soubory

*Bratři černé planety – 1969
*Pevnost bílých mravenců – 1972
*Rakve útočí – 1974
*Blázni z Hepteridy – 1984
Příznačným dílem svědčícím o Součkových pochybovačných úvahách je kniha o smrtích slavných osob.
*Otazníky nad hroby – 1982

Encyklopedie

Velmi zajímavá, poučná a poutavě napsaná je:
*Obrazový opravník obecně oblíbených omylů – 1981