Špičková, Ivana

posted in: Výročí | 0

 

* 20. srpen 1968, Ostrava, Československo

 

Česká spisovatelka historických románů.

V roce 1986 absolvovala Hladnovské gymnázium v Ostravě. V Ostravě-Zábřehu pracovala pět let jako knihovnice v Domě kultury Nové Huti. Po otevření hranic odjela do USA, kde v roce 1993 absolvovala Stone Academy se zaměřením na wordprocessing a vrátila se do Česka do Prahy, kde pracovala na administrativních pozicích ve firmách Rank Xerox Ltd. a Price Waterhouse. V roce 1995 složila přijímací zkoušky na Univerzitu Quinnipiac ve státě Connecticut a vrátila se do Spojených Států. Na této univerzitě získala v roce 1999 bakalářský titul v oboru mezinárodní obchod a v roku 2001 MBA se zaměřením na finance. Během studií pracovala nejprve pro Asplundh Co., servisní společnost pro energetické a teplárenské firmy, později jako finanční analytik ve firmě Veritas Credit Corporation v New Havenu. Do Česka se vrátila v roce 2001 a pokračovala v práci ve finančním oboru. Žije a pracuje v Brně.

Dílo

*Slovem a mečem, Millennium Publishing, 2010 – 1. historický román Ivany Špičkové. Děj románu se odehrává na sklonku peloponéské války ve starověkém Řecku a tehdejší neklidná doba je vylíčena jak z pohledu athénského lékaře Faidona, tak ze strany jeho protějška, spartského důstojníka Periláa. Na příběhu jejich rodin je pak popsán neklidný mír, který po ukončení válek zavládl, snaha Sparty o hegemonii v celé oblasti a postupný nástup Théb ke slávě.
*Ve stínu arény, Millennium Publishing, 2014 – Obsahem románu je sláva a stín gladiátorských her v římské říši, které v 1 st. př. n.l. začaly prudce nabývat na popularitě. Stín smrti, nejistota a pozlátko, které se k profesi gladiátora vztahovalo je vykresleno skrz příběh Bradidia z Milétu, který byl odsouzen do otroctví na základě zfalšovaného procesu proti jeho rodině. V postavě Flavia Longina z Ravenny pak můžeme nahlédnout do tvrdého podnikání majitelů gladiátorských škol, kteří nelítostně bojují o svůj podíl na zakázkách, ve kterých se začalo točit stále více peněz.
*Ztraceno v písku, Millennium Publishing, 2014 – Děj román se odehrává v Alžíru 17, století v době, kdy byl Alžír nejenom velmi bohatým přístavem, ovládaným islámskými a renegátskými korzáry, ale také místem, kde pracovaly desítky tisíc křesťanských otroků. Tehdejší doba je vylíčená skrz příběh Nell, která se jako osmiletá dívka dostala jako otrokyně do domu jednoho z místních nejbohatších obchodníků, Ibrahíma al-Karíma. Nell vyrůstá v tomto bohatém ale i nebezpečném světě s rozporuplným vnímáním, které ovlivňuje jak arabská kultura, tak touha po svobodě a zidealizovaná představa křesťanských hodnot. A láska, po které velmi touží, je dívce jejího postavení, zakázána.
*Bohové Efesu, Millennium Publishing 2015 – Volného pokračování knihy Ve stínu arény. Děj knihy zavede čtenáře do Malé Asie v období válek Říma s pontským králem Mithridatem.
*Strom života, plánované vydání 2015, je zatím autorčin nejrozsáhlejší historický román. Špičková se ve svém díle věnuje několika postavám, které jsou zajímavě vykresleny a prezentovány. Ovšem náboj vynikajícího románu je v tom, že se nevěnuje jenom jejich lidskému příběhu, ale i jejich vzájemné interakce a náboji společných vztahů, které se v průběhu času mění. Historicky je román zasazen do 1. st. p.n.l. (cca roky 50) a věnuje se stále tajemným Keltům. Román se mohl klidně odehrát třeba i někde u nás…