Steiger, Ivan

posted in: Výročí | 0

 

* 26. ledna 1939, Praha, Protektorát Čechy a Morava

 

Je významným český karikaturista, ilustrátor, malíř, spisovatel a režisér.

Narodil se v Praze, od roku 1958 studoval na FAMU dramaturgii a scenáristiku a psal básně a povídky. Od roku 1961 začal pravidelně kreslit pro Literární noviny a jeho kresby se začaly objevovat i v zahraničních časopisech a novinách. Jeho kresba pařezu, z něhož vyrůstá malá květinka, se stala ve světě jedním ze symbolů okupace. Roku 1969 odešel do Mnichova, kreslil pro Süddeutsche Zeitung a od roku 1972 pravidelně pro Frankfurter Allgemeine Zeitung, kde do roku 2011 uveřejnil 9000 kreseb. Jeho drobné a prosté kresby, které vybízejí k přemýšlení, se objevily v mnoha světových novinách, v Evropě i v USA.
Steiger je kromě Süddeutsche Zeitung kreslířem Abendzeitung, Twen, a tuctu dalších západoevropských a amerických novin a časopisů. Dlouhodobě spolupracuje s Chicago Tribune Magazine, The Christian Science Monitor, Daily Mirror, Die Welt, Die Weltwoche, Los Angeles Herald Examiner. Jeho kresby se objevují i na prvních stránkách londýnských Times a pařížského Le Figaro. Dnes je Steiger především stálým karikaturistou deníků Frankfurter Allgemeine Zeitung a turínské La Stampa.

Dílo

Mezi jeho nejvýznamnější díla patří
*soubor kreslených ilustrací k Bibli.
*Ilustroval knihy Oty Filipa, Karla Kryla a několik sbírek vtipů a anekdot.
*Sbírku anekdot o Radiu Jerevan také sám napsal. Jako autor i režisér realizoval
*27 krátkých i hraných filmů a v posledních letech maluje také obrazy.
Roku 2009 byl tento karikaturista, který „nekreslí dlouhé nosy a bradavice“, vyznamenán Záslužným křížem Spolkové republiky a medailí Za zásluhy.

Sběratel hraček

Po roce 1980 se začal zabývat sbíráním dětských hraček, roku 1983 otevřel muzeum hraček v Mnichově a od roku 1994 je jeho sbírka hraček, jedna z největších na světě, vystavena v Muzeu hraček v budově Nejvyššího purkrabství na Pražském hradě.