Těsnohlídek, Rudolf

posted in: Výročí | 0

 

* 7. červen 1882, Čáslav, Rakousko-Uhersko

+ 12. leden, 1928, Brno, Československo

 

Český spisovatel, básník, dramatik, novinář a překladatel.

Byl synem čáslavského zemědělce. Po ukončení gymnázia studuje na pražské univerzitě. Studium však nedokončil, místo toho se oženil. Jeho žena je však smrtelně nemocná a později umírá.
Roku 1907 odjíždí do Brna, kde začíná pracovat v redakci Lidových novin. I jeho druhé manželství končí rozvodem. Třetí ženu si vezme pět let před svou smrtí. Prosadí se jako válečný dopisovatel.
Objevil pro svět svéráznou a až neuvěřitelně známou postavičku Jana Eskimo Welzla, polárního lovce a zlatokopa. Ze života zvířat napíše Lišku Bystroušku, kterou tolik proslaví Janáčková zhudebnění.
Když roku 1919 najde v předvečer Štědrého dne v lese odložené nemluvně, začne usilovat o zařízení ústavu pro opuštěné děti.
Ve dvacátých letech se cítí čím dál víc opuštěný, propadá pesimismu a beznaději. V pozůstalosti zanechá nejen svůj životopis a závět, ale také i básen na rozloučenou, v níž si stěžuje na tíživý osud: „Já rostl pro bolest a nikdy neublížil,“ a uzavírá, „dál sloužit nemohu. Jsem unaven a zmučen, jdu dolů do země, je konec mojí pouti.“
Jeho tvorbu, především v počátcích, ovlivnil impresionismus, některé další impulsy převzal ze severské literatury. Jeho tvorba vyjadřuje jeho životní pesimismus, zdůrazňuje tragické životní situace.

Dílo

Básnická tvorba

*Nénie (1902)
*Den (1923)
*Rolnička (1926)
*Rozbitý stůl (1935)

Próza

*Dva mezi ostatními (1906)
*Květy v jíní (1908)
*Liška Bystrouška – knižně 1920, lyrická pohádka, podle tohoto díla napsal operu Leoš *Janáček Příhody lišky Bystroušky.
*Paví oko (1922)
Další část jeho tvorby byla ovlivněna jeho žurnalistickou činností, zde se pokusil popisovat obyčejný, všední život. V těchto dílech často používá nadsázku a objevuje se zde i humor. Zároveň se mu podařilo popsat postavy, které vystihují určité charaktery.
*Poseidon – knižně 1916, první díl psychologicky psané románové kroniky (trilogie) odehrávající se na periférii Brna
*Poťóchlencovi příběhové (1917)
*Kolonia Kutejsík (knižně 1922)
*Vrba zelená – knižně 1925, parodie na fantastické romány
*Demänová – 1926, monografie shrnující poznatky z autorova výzkumu slovenských jeskyní
*Eskymo Welzl. Paměti českého polárního lovce a zlatokopa – knižně 1928, literární zpracování vzpomínek českého polárníka J. Welzla, tyto vzpomínky byly v české literatuře relativně oblíbené, proto byly zpracovány několikrát (např. Edvard Valenta).

Pro děti

*Čimčirínek a chlapci (1922)
*Zlaté dni (1926)
*Cvrček na cestách (1927)
*Nové království (1927)
*O zakleté Lúčance (knižně 1937)

Dramata

*Panenky (1906)
*Příval (1928)