Twain, Mark

posted in: Výročí | 0

 

* 30. listopad 1835, Florida, USA

+ 21. duben 1910, Connecticut, USA

 

Americký spisovatel a žurnalista.

Vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens.
Když byl ještě dítě, rodina se přestěhovala do městečka Hannibal v Missouri. Město a jeho obyvatelé posloužili Clemensovi později jako námět pro mnoho prací, speciálně pro Dobrodružství Toma Sawyera. V roce 1847, kdy Samuelovi bylo 11 let, zemřel jeho otec. Samuelův starší bratr Orion zakoupil brzy poté noviny Hannibal Journal, jejichž přispěvatelem se záhy stal i mladý Samuel, který v nich pracoval jako pomocník tiskaře. Pro nestudovaného člověka vedla tehdy cesta k literatuře přes žurnalistiku. Cesta k novinám šla zase přes sazečství, když majitel byl vydavatelem a zároveň tiskařem.
Po praxi na Východě a Středozápadě zanechal náhle práce v novinách a ve svých dvaadvaceti letech se vyučil lodivodem parníku na Mississippi. Velmi si své povolání zamiloval, ale po vypuknutí občanské války v roce 1861 byla plavba na řece zastavena. Z lodnických let si Twain odnesl své pozdější spisovatelské jméno – Mark Twain, což podle jedné z verzí o původu pseudonymu znamená volání měřičovo hlásajícího dva sáhy hloubky.
vstoupil do jižní armády, z níž po dvou týdnech neslavně rezignoval. Zanedlouho odjel na Divoký západ. Jeho bratr Orion se stal zastupujícím guvernérem v Nevadě a Marka si vzal za svého sekretáře. Pro toho byl Divoký západ plný vzrušujících zážitků od hledání zlata po setkávání s dobrodruhy a Indiány. V příspěvcích do nevadských časopisů se Twain osvědčil humornými zprávami a povídkami.
Přechod z Nevady do San Franciska v roce 1864 rozšiřuje jeho působení. Píše nejprve do západních novin, pak do velkých deníků v New Yorku a jinde na východě. Postupně se propracoval z okruhu humoristických žurnalistů mezi hodnotné a oceňované autory.
Přestěhoval se ze Západu do Hartfordu ve státě Connecticut, kde se oženil se ženou z lepších vrstev. Ani v elegantním prostředí neztrácí Twain svou spontánnost.

Dílo

*Proslulý skákavý žabák z okresu Calaveras, 1865, humoreska, která měla velký ohlas. V roce 1867 dává jméno první knižní sbírce povídek.
*Našinci na cestách, 1869, cestopisné kapitoly vycházely nejdříve v časopisech a pak byly sebrány v knihu.
*Jak jsem se protloukal, 1872, cestopis, vzpomínky na vlastní zážitky z Divokého západu a Kalifornie.
*Pozlacený věk, 1873, román, satira na politickou korupci ve Washingtonu, napsáno společně s Ch. D. Warnerem.
*Staré časy na Mississippi, 1875, črty, ve kterých znovu ožily vzpomínky na autorovo mládí.
*Život na Mississipp, 1883, doplnění a rozpracování díla Staré časy na Mississippi.
*Dobrodružství Toma Sawyera (1876)
*Dobrodružství Hackleberryho Finna, 1884, k romantiku Sawyerovi a vykutálenému Finnovi se druží otrok Jim a jejich očima sleduje čtenář pro chlapce přitažlivou řeku a venkovskou společnost usedlíků i nebezpečných vyvrhelů.
*Princ a chuďas (1882) – historický románek ze 16. století, tudorovský princ, pozdější král Edward VI. si v žertu vymění šaty s chudým chlapcem, velice mu podobným. Musí však pak nedobrovolně snášet jeho krutý osud, zatím co chudák je povýšen na krále.
*Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše, 1889, parodie středověku ve fantastické utopii.
*Miliónová bankovka a další příběhy, 1893
*Tom Sawyer detektivem, 1896
*Humoresky, 1895
*Muž, který zkorumpoval Hadleyburg, 1900 – příběh o chamtivosti údajně bezúhonného městečka.
*Návštěva kapitána Stornfielda v nebi, 1909 – autor zesměšňuje sentimentální náboženské představy o posmrtném životě.
*Záhadný cizinec, 1916, vydáno posmrtně